Teodor Abel, znany również jako Theodor Abel oraz Theodore Fred Abel, to postać niezwykle interesująca. Urodził się 24 grudnia 1896 roku w Łodzi, a swoje życie zakończył 23 marca 1988 roku w Albuquerque.
Był amerykańskim profesorem socjologii na renomowanym Uniwersytecie Columbia, gdzie zyskał szacunek w środowisku akademickim. Jednak jego osiągnięcia nie kończą się na nauce, ponieważ Abel był również aktywnym publicystą, poetą oraz fabrykantem, co dodaje głębi jego wieloaspektowej działalności.
Życiorys
Teodor Abel urodził się w Łodzi w rodzinie związanej z przemysłem, jako syn Jadwigi z domu Lorenz i Fryderyka Abla, fabrykanta, który zarządzał przędzalnią oraz tkalnią, mieszczącą się przy ul. M. Kopernika 57/59. Przed rokiem 1914 Abel prowadził również własną fabrykę, lokalizując ją pod adresem ul. M. Kopernika 55. Po zakończeniu edukacji gimnazjalnej w 1914 roku, postanowił zaangażować się w życie kulturalne Łodzi, współpracując od 1915 z redakcją „Neue Lodzer Zeitung” na zaproszenie Aleksandra Milkera. Tam publikował zarówno wiersze okolicznościowe, jak i artykuły poświęcone tematowi życia społecznego oraz kulturalnego swojego miasta.
Abel miał również zacięcie do opisywania wiejskich krajobrazów w pobliżu Łodzi, a swoje teksty sygnował inicjałami „Th.A.”. Jego twórczość poetycka często poruszała tematy związane z obchodami świąt, szczególnie Bożego Narodzenia, a także zagadnienia cierpienia oraz dążenia do pokoju na świecie. W 1918 roku postanowił zmienić swoje otoczenie i przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia filozoficzne.
Wkrótce po tym, włączył się w działania podczas wojny polsko-bolszewickiej, a po jej zakończeniu osiedlił się w Poznaniu, gdzie w latach 1921–1923 studiował socjologię pod czujnym okiem wybitnego pedagoga, Floriana Znanieckiego. W 1923 roku Abel podjął decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych, gdzie z sukcesem uzyskał dyplom magistra w 1925 oraz doktora w 1929 na Uniwersytecie Columbia. Od 1925 roku rozpoczął pracę jako docent socjologii na Uniwersytecie Illinois w Urbanie.
W latach 1929–1950 był profesorem nadzwyczajnym socjologii na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. W 1950 roku jego osiągnięcia zostały docenione i został profesorem zwyczajnym socjologii w Hunter College przy City University of New York. Z tej funkcji przeszedł na emeryturę w 1967 roku. Abel aktywnie uczestniczył w życiu naukowym, był członkiem i prezesem Eastern Sociological Society w 1957 roku. Znał biegle kilka języków, w tym niemiecki, angielski, rosyjski i francuski.
W obszarze naukowym koncentrował się na problematyce związanej z obozami koncentracyjnymi oraz nazizmem. Jego badania obejmowały życiorysy członków Narodowosocjalistycznej Partii Robotniczej (NSDAP). W 1934 roku odwiedził Niemcy jako przedstawiciel Uniwersytetu Columbia, gdzie proponował nagrody członkom NSDAP za dostarczenie ich autobiografii, które uwzględniały motywy, jakie pchnęły ich do przystąpienia do partii. W rezultacie Abel otrzymał około 700 esejów od przedstawicieli różnych grup społecznych, takich jak robotnicy, żołnierze, antysemici, członkowie klasy średniej, rolnicy oraz urzędnicy.
Życie prywatne
Prywatnie, Teodor Abel związał się z psycholog Theodorą Mead Abel, z którą ożenił się w 1923 roku. Para doczekała się trojga dzieci, które z pewnością stały się dla nich źródłem radości oraz rodzinnych doświadczeń.
Publikacje
Teodor Abel był autorem wielu znaczących prac naukowych, które miały wpływ na rozwój myśli socjologicznej i historycznej.
- „Protestant Home Missions to Catholic Immigrants” (Protestanckie misje domowe dla katolickich imigrantów, 1933),
- „Why Hitler Came Power” (Dlaczego Hitler doszedł do władzy, 1938),
- „Freedom and Control in Modern Society” (Wolność i kontrola we współczesnym społeczeństwie, 1954),
- „Systematic Sociology in Germany” (Socjologia systematyczna w Niemczech, 1966),
- „The Nazi Movement” (Ruch nazistowski, 1967),
- „The Foundation of Sociological Theory” (Podstawa Teorii Socjologicznej, 1970),
- „Reflections of an Unorthodox Christian” (Refleksje nieortodoksyjnego chrześcijanina, 1986).
Przypisy
- Przyczyny poparcia Hitlera. „Kompleks niższości kompensowany przez podbudowane rasizmem poczucie wyższości” [online], TheFad.pl – Polska i Świat. Opinie i komentarze, 15.09.2018 r. [dostęp 02.05.2022 r.]
- Monik@, baedeker łódzki: Dawna fabryka Fryderyka Abla – ulica Kopernika i Południowa [online], baedeker łódzki, 16.12.2015 r. [dostęp 02.05.2022 r.]
- AnetaA. Stawiszyńska, Wiejska okolica Łodzi czasów Wielkiej Wojny w publicystyce Theodora Abla i Heinricha Zimmermanna, 2013, OCLC 899812582 [dostęp 02.05.2022 r.] Brak numerów stron w książce
- a b Theodore Abel [online], prabook.com [dostęp 02.05.2022 r.]
- a b c d e f Theodore Fred Abel papers, 1930-1984 [online], columbia.edu [dostęp 02.05.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jan Fijałek | Andrzej Napieralski | Łukasz Sułkowski | Maria Dembowska (bibliograf) | Piotr Stalmaszczyk | Jacob Rubinovitz | Teresa Skubalanka | Maria Nalepińska | Lesław Gajek | Gustaw Wuttke | Henryk Bem (chemik) | Bartosz Bartosiewicz | Tomasz Bartoszek (pianista) | Arkadiusz Jaśkiewicz | Błażej Feret | Sławomir Gawlas | Mariusz Sokołowicz | Zbigniew Banaszak | Jadwiga Najdowa | Andrzej ŁuczakOceń: Teodor Abel