Andrzej Pelisiak


Andrzej Mirosław Pelisiak, urodzony 30 maja 1955 roku w Łodzi, jest wybitnym polskim archeologiem. Jego praca koncentruje się na badaniach związanych z okresem neolitu oraz wczesnej epoki brązu, co czyni go ekspertem w tych dziedzinach.

Pelisiak jest także nauczycielem akademickim, związanym z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi pokoleniami badaczy i studentów.

Życiorys

Andrzej Pelisiak urodził się w 1955 roku w Łodzi, gdzie rozpoczął swoją edukację w szkole podstawowej, a następnie kontynuował naukę w szkole średniej. Po zdaniu matury w 1974 roku zdecydował się na studia archeologiczne w Katedrze Archeologii na Uniwersytecie Łódzkim. Studia zakończył w 1980 roku, uzyskując tytuł magistra.

Po ukończeniu studiów, Pelisiak rozpoczął pracę w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Łodzi, gdzie pełnił szereg ról w miarę swojego awansu zawodowego. Pracował najpierw jako asystent do 1983 roku, a później jako starszy asystent od 1983 do 1986. Następnie został adiunktem (1986-1989), kustoszem (1989-1992) oraz starszym kustoszem (1992-1997). W 1989 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie archeologii, promowanego w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W 2001 roku podjął nowe wyzwanie zawodowe, obejmując stanowisko adiunkta w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Cztery lata później, w 2005 roku, Rada Wydziału Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Habilitacja była wynikiem jego pracy naukowej dotyczącej osadnictwa, gospodarki i społeczeństwa, czyli badań nad kulturą pucharów lejkowatych na Niżu Polskim. W tym samym roku awansował na profesora nadzwyczajnego w rzeszowskiej uczelni.

W latach 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, a następnie, od 2008 do 2012 roku, był dyrektorem Instytutu Archeologii.

Dorobek naukowy

Andrzej Pelisiak jest naukowcem o szerokich zainteresowaniach. Jego prace koncentrują się na zagadnieniach związanych ze społeczeństwami wczesnorolniczymi oraz neolitem Starego Świata. Analizuje także aspekty związane z archeologią środowiskową i krajobrazową. Do jego badań należą m.in. problemy tożsamości kulturowej, badania populacji prahistorycznych oraz interakcje między społecznościami wczesnorolniczymi a łowiecko-zbierackimi.

W ciągu swojej kariery naukowej Andrzej Pelisiak jest autorem i współautorem blisko 106 prac, z czego 14 zostało opublikowanych w formie drukowanej. Jego najważniejsze publikacje obejmują:

  • Osadnictwo, gospodarka, społeczeństwo: studia nad kulturą pucharów lejkowatych na Niżu Polskim, Rzeszów 2003,
  • From the Mesolithic to Modern Times: settlement organization and economy recorded in annually lamin, Rzeszów 2006.

Dodatkowo, pełni rolę redaktora w czasopiśmie Ana­lecta Archa­eolo­gica Res­so­viensia oraz zasiada w redakcyjnych kolegiach innych publikacji, takich jak Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i serii Collectio Archaeologica Ressoviensis.

Przypisy

  1. a b c d e Biografia Andrzeja Pelisiaka na stronie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. archeologia.univ.rzeszow.pl. [dostęp 10.12.2013 r.]
  2. Prof. Andrzej Mirosław Pelisiak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.12.2013 r.]
  3. Brak tytułu w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 10.12.2013 r.]
  4. a b Słownik biograficzny profesorów Uniwersytetu Rzeszowskiego 2001-2006, wyd. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2006 r., s. 107-108
  5. Dane na podstawie Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego, stan na XII 2013 r.

Oceń: Andrzej Pelisiak

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:16