Kamienica Teodora Steigerta w Łodzi


W sercu Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 90, znajduje się niezwykła kamienica Teodora Steigerta. To miejsce, które przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta ze względu na swój unikalny charakter.

Kamienica, będąca częścią bogatej architektury Łodzi, stanowi niezwykły przykład lokalnego dziedzictwa kulturowego. Warto zwrócić uwagę na szczegóły, które czynią ją tak wyjątkową.

Historia i architektura

W 1895 roku w Łodzi powstała kamienica zaprojektowana przezFranciszka Chełmińskiego, na zlecenie Teodora Steigerta. W przełomowym okresie XIX i XX wieku, na dziedzińcu posesji działała tkalnia, która była częścią działalności Steigerta.

Neobarokowy styl fasady budynku wyróżnia się ornamentem o nieregularnych kształtach. Na poziomie pierwszego i drugiego piętra można zauważyć wykusz, który oparty jest na dwóch kolumnach. Zwieńczenie tej konstrukcji stanowi balkon umiejscowiony na trzecim piętrze. Kolumny zdobione są rzeźbami, przedstawiającymi postacie z głowami smoków oraz tułowiami kobiet.

Nad dachem kamienicy znajduje się attyka, która przybiera formę balustrady z okienkami. Fascynującym elementem są również ściany drugiego i trzeciego piętra, pokryte glazurowaną cegłą, która dodaje budynkowi wyjątkowego charakteru. W dekoracyjnej bramie wjazdowej znajduje się także umieszczona z myślą o historii, data ukończenia budowy.

Kamienica Teodora Steigerta jest jednym z nielicznych obiektów przy Piotrkowskiej, które zachowały pierwotny wygląd swojego parteru handlowego. Dzięki temu, architektura tego miejsca jest doskonałym przykładem historycznego dziedzictwa Łodzi. Ważnym aspektem jest również to, że budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/199 z dnia 15 lipca 1976 roku.

Kamienica w kulturze

Adres Piotrkowska 90 odgrywa ważną rolę w polskiej literaturze oraz kinematografii. To właśnie tutaj, według powieści Władysława Reymonta, mieli mieszkać główni bohaterowie książki Ziemia obiecana – Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum oraz Żyd Moryc Welt. W filmowej adaptacji tego dzieła, reżyserowanej przez A. Wajdę, zdjęcia związane z tym adresem były kręcone w kamienicy znajdującej się na rogu ulic J. Tuwima oraz J. Kilińskiego, w ówczesnym mieszkaniu Krzysztofa Zanussiego.

W tej samej kamienicy można odnaleźć tymczasową siedzibę Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, które przypomina o tragicznych losach najmłodszych w obliczu historii. To miejsce jest nie tylko ważnym punktem na kulturalnej mapie Łodzi, ale także stanowi istotny element w upamiętnieniu ofiar totalitaryzmu.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 07.02.2020 r.]
  2. Dr Maj: zakończenie budowy Muzeum Dzieci Polskich możliwe za trzy lub cztery lata [online], dzieje.pl [dostęp 20.04.2024 r.]
  3. JoannaJ. Podolska JoannaJ., JakubJ. Wiewiórski JakubJ., Spacerownik. Łódź filmowa, Łódź: Agora, 2010, s. 27, ISBN 978-83-268-0038-2.
  4. Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer pierwszy. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008. ISBN 978-83-927666-4-3.
  5. a b AnnaA. Rynkowska AnnaA., Ulica Piotrkowska, wyd. I, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1970, s. 196–197, ISBN 978-83-939822-4-0.

Oceń: Kamienica Teodora Steigerta w Łodzi

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:9