Kamienica Jana Petera w Łodzi


Kamienica Jana Petera to fascynujący przykład architektury, która znajduje się w Łodzi. Znajduje się przy narożniku ulic Piotrkowskiej 13 oraz Próchnika 2, co czyni ją istotnym punktem w pejzażu miejskim tego regionu.

Kamienica powstała w wczesnym okresie rozwoju miasta, co dodaje jej historycznego znaczenia i uroku. Jest to idealne miejsce dla osób zainteresowanych zarówno architekturą, jak i historią Łodzi.

Historia

Na początku na tej działce znajdował się drewniany dom, w którym Jan Peter, właściciel, rozpoczął swoją działalność handlową już w latach 40. XIX wieku, oferując różnorodne towary, takie jak przyprawy, ryby oraz mydło.

W 1862 roku, w momencie, gdy powstała kamienica, jej architektem został Jan Karol Mertsching, który zaprojektował budynek na planie litery L, w miejscu zbiegu ulic Piotrkowskiej i Próchnika.

Nowa, murowana kamienica pełniła rolę zarówno mieszkalną, jak i handlową. Poza rodziną właściciela, żył tam między innymi rejent Konstanty Płachecki oraz nauczyciele ze szkoły powiatowej realnej. W części przeznaczonej na działalność komercyjną znajdowały się szynk oraz cukiernia prowadzona przez Jana Petera.

Na przełomie lat 90. XIX wieku, w obiekcie funkcjonowało już sześć sklepów oraz księgarnia autorstwa Juliusza Arndta, co świadczy o znaczeniu tej kamienicy jako punktu handlowego w Łodzi.

Architektura

Kamienica Jana Petera w Łodzi jest doskonałym przykładem stylu klasycystycznego, w którym została wzniesiona. Budynek charakteryzuje się ryzalitem usytuowanym od strony ul. Piotrkowskiej, zdobionym czterema pilastrami w porządku jońskim. Całość dopełnia fryz gałązkowy oraz trójkątny tympanon, które dodają elegancji i wyrafinowania.

Narożnik budynku, zdobiony żeliwną balustradą, ma formę ściętą, co nadaje mu unikalnego charakteru. Z kolei elewacja od ulicy Próchnika także wykazuje cechy ryzalitu, wzbogaconego o tympanon. Elementy te tworzą harmonijną całość, która przyciąga wzrok i budzi zainteresowanie.

Warto zaznaczyć, że kamienica została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego, co miało miejsce 24 lutego 1964 roku, uzyskując numer kl. III-4/9-64/ZS-1/19. Ponadto, 20 marca 1971 roku obiekt otrzymał kolejny numer rejestracji, będąc nadal częścią ważnego dziedzictwa kulturowego regionu.

Przypisy

  1. Agnieszka Królikowska. Ryzalit z pilastrami. „Gazeta Wyborcza Łódź”, 22.04.2016 r.
  2. Dom Jana Petera w Łodzi. m.map4u.pl. [dostęp 24.04.2016 r.]
  3. Dom Johanna Petera. polskaniezwykla.pl. [dostęp 24.04.2016 r.]
  4. Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. nid.pl, 31.12.2011 r. [dostęp 24.04.2016 r.]
  5. Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer pierwszy. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008 r.
  6. Anna A. Rynkowska, Ulica Piotrkowska, wyd. I, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1970 r.

Oceń: Kamienica Jana Petera w Łodzi

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:12