Kamienica Henryka Birnbauma w Łodzi


Kamienica Henryka Birnbauma to obiekt o niepowtarzalnym charakterze, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jest to przykład neorenesansowej architektury, która prezentuje bogactwo wzornictwa i detali charakterystycznych dla tego stylu. Znajduje się ona w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 258/260, miejscu pełnym historii oraz kulturalnych wydarzeń.

Kamienica ta, będąca elementem miejskiego krajobrazu, odgrywa istotną rolę w kontekście urbanistyki i sztuki budowlanej tego regionu. Jej unikalny styl oraz położenie sprawiają, że jest to jedno z takich miejsc, które warto odwiedzić, by poczuć klimatyczną atmosferę Łodzi oraz zrozumieć bogatą historię architektoniczną tego miasta.

Historia

Kamienica Henryka Birnbauma, wzniesiona w 1893 roku, początkowo pełniła rolę jednopiętrowego budynku. Projekt jej wykonania powstał dzięki Gustawowi Landauowi-Gutentegerowi, a zamówienie złożył zamożny fabrykant Henryk Birnbaum. Na początku lat 90. XIX wieku w podwórzu posesji miała miejsce przędzalnia wełny czesankowej, co świadczy o przemyślanej koncepcji funkcjonalnej tego miejsca.

W latach 1891–1900 na tej samej posesji funkcjonowała przędzalnia kamgarnu Birnbauma, a po niej zlokalizowana była fabryka walców do apretury prowadzona przez Karola Roedera. W okresie międzywojennym, aż do 1939 roku, obiekt pełnił ważną rolę, gdyż w jego wnętrzach mieścił się konsulat niemiecki.

W latach 1980–1981 pomieszczenia zajmował Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”. Po ogłoszeniu stanu wojennego, w grudniu 1981 roku, budynek został opieczętowany i przez długi czas pozostawał pustostanem. Wówczas doszło do podpaleniu kamienicy, co, w trakcie akcji gaszenia, skutkowało zniszczeniem oryginalnych parkietów, stolarki oraz sztukaterii.

W 1996 roku gmach przeszedł w ręce Instytutu Europejskiego, a dwa lata później rozpoczęto renowację, która obejmowała zarówno częściowe rozebranie budynku, jak i jego odbudowę. Istotnym elementem prac była także integracja zabytkowej bryły w ramach kompleksu dydaktyczno-konferencyjnego. W wyniku przebudowy udało się odtworzyć oryginalne detale architektoniczne, przywracając w ten sposób dawny splendor kamienicy. Remont zakończono w 2005 roku, a obecnie w budynku działa Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Instytutu Europejskiego.

Architektura

Architektura opisywanej kamienicy posiada wyraźne cechy eklektyzmu, w którym można zauważyć wpływy stylu barokowego. Jest to widoczne szczególnie w oknach, które wyposażone są w eleganckie mansardy, podkreślone dekoracyjnymi wolutami.

Wewnątrz Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego zainstalowane zostały witrażowe drzwi, na których znajduje się wizerunek byłego włoskiego premiera, Alcide de Gasperiego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 27.08.2011 r.]
  2. Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer drugi. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008 r. ISBN 978-83-927666-8-1.
  3. Anna A. Rynkowska, Ulica Piotrkowska, wyd. I, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1970 r. ISBN 978-83-939822-4-0.

Oceń: Kamienica Henryka Birnbauma w Łodzi

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:12