Dawny dom redutowo-weselny w Łodzi


W sercu Łodzi, na ulicy Wólczańskiej, znajduje się historyczny obiekt, który niegdyś pełnił funkcję redutowo-weselną. To zabytkowa kamienica pod adresem ulicy Wólczańskiej 5, stanowiąca ważny element lokalnej kultury i architektury.

Jej znaczenie tkwi nie tylko w historii, ale również w unikalnym stylu architektonicznym, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Miejsca takie jak to, pozwalają odkrywać bogate dziedzictwo Łodzi.

Historia

Narożna działka położona przy ulicy Wólczańskiej 5, która styka się z ulicą 1 Maja (dawniej Pasaż Szulca), została w 1902 roku zakupiona od Abrama Glezera przez Moszka Offenbacha oraz jego małżonkę Blimę. Właściciele postanowili zrealizować budowę obiektu na podstawie projektu znanego architekta Gustawa Landau-Gutentegera, który miał charakter mieszkalno-użytkowy.

Po zakończeniu II wojny światowej budynek przeszedł w ręce Związku Zawodowego Pracowników Państwowych, który wykorzystywał go jako dom kultury dla swoich członków. W tym okresie powstał tu również pierwszy w Łodzi klub literacki znany jako „Przełom”. Dziś tę historyczną przestrzeń zajmuje Teatr Lalek Arlekin, który kontynuuje tradycję twórczą w tym wyjątkowym miejscu.

Architektura

Pierwszymi posiadaczami kamienicy były osoby, które stworzyły w nim imponujące przestrzenie redutowo-weselne. W kolejnym roku do nowo zbudowanego obiektu dobudowano od strony zachodniej dwukondygnacyjną galerię, co przyczyniło się do uzyskania dwupoziomowego rozkładu.

Budynek, zaprojektowany na planie prostokąta, został wzniesiony z cegły, pokryty tynkiem oraz podpiwniczony, z tremplem na stropach. Jego zachowane elementy czynią go niezwykle wartościowym przykładem secesyjnego stylu, charakteryzującym się czystością form i detali.

Okna w obiekcie mają prostokątny kształt; te umieszczone na parterze zakończone są odcinkowo, podczas gdy okna na piętrze ukazują pełne łuki. Na wyższej kondygnacji znajdują się także dwa szerokie, trójdzielne okna, które wyróżniają się bogatą dekoracją roślinną w nadprożach, z eleganckim kartuszem.

Tuż nad wejściem można dostrzec misterną ornamentykę roślinną, która podkreśla estetkę całej elewacji. W szczytach łuków okiennych oraz na fryzie także można zauważyć różnorodne dekoracje roślinne, które dodają budynkowi niepowtarzalnego uroku. Elewacje, umiejscowione na cokole, mają wyraźny gzyms wieńczącą całość. Natomiast północna i wschodnia strona budynku wyróżniają się delikatnym boniowaniem, które zostało starannie wykonane w tynku.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 31.08.2011 r.]

Oceń: Dawny dom redutowo-weselny w Łodzi

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:25