Kamienica przy ul. Narutowicza 51 w Łodzi


Kamienica zlokalizowana przy ul. Narutowicza 51 w Łodzi to przykład eleganckiej architektury modernistycznej, która w pełni oddaje ducha miasta.

Obiekt ten, znajdujący się w sercu Łodzi, przyciąga uwagę swoją unikalną stylistyką i historycznym znaczeniem, stanowiąc ważny element lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Historia

W latach dwudziestych XX wieku teren ten był własnością Józefa Olszera, który zamieszkiwał w pobliżu, przy ul. Narutowicza 58. W tym czasie planowano nową inwestycję, polegającą na przebiciu ul. Targowej w kierunku południowym. W 1929 roku Olszer przystąpił do realizacji planów budowy trzypiętrowego budynku mieszkalnego, którego parter miałby zostać przeznaczony na restaurację. Autorem wstępnej koncepcji architektonicznej był Jerzy Müntz.

Jednakże ostatecznie plany zostały ograniczone do budowy jedynie parterowego obiektu restauracyjnego. Mimo to zdecydowano się na rozpoczęcie budowy trzypiętrowego domu, którego realizacja jednak nie została doprowadzona do końca. W 1935 roku przedmiotowa posesja przeszła w ręce Icka Beera i Luzera Gutgolda — właścicieli znanej firmy Beer i Gutgold z siedzibą przy ul. Piotrkowskiej 25.

Właściciele ci sfinalizowali rozpoczętą wcześniej budowę, ale tym razem korzystając z projektu Radosława Hansa. W kontekście ochrony dziedzictwa kulturowego warto również dodać, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 772/2023 wydanym przez Prezydenta Miasta Łodzi w dniu 6 kwietnia 2023 roku, kamienica została wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków pod numerem 741.

Dzisiejszym właścicielem kamienicy jest Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Narutowicza 51, która dba o stan techniczny i estetykę obiektu, podkreślając jego znaczenie w kontekście lokalnej historii.

Charakterystyka

Kamienica przy ul. Narutowicza 51, usytuowana w południowej części ul. Narutowicza oraz zachodniej stronie ul. Knychalskiego, została zaprojektowana na podstawie prostokątnego planu, zawierającego półtoratraktowy układ wnętrz. W budynku znajdują się dwie klatki schodowe, które ulokowane są przy ul. Knychalskiego, a cały obiekt dysponuje piętnastoma lokalami mieszkalnymi.

Obiekt składa się z czterech kondygnacji oraz częściowo użytkowego poddasza, zwieńczonego dachem dwuspadowym o łagodnym kącie nachylenia. Elewacja frontowa od strony północnej, na ul. Narutowicza, układa się w trzech osiach, z wejściem do sklepu na parterze. Zamontowane okna są jednopoziomowe i trójdzielne. W skrajnej części budynku, od wschodniej strony, umieszczono jednoskrzydłowe okna, natomiast w strefie poddasza znajdują się okna typu szczelinowego.

Elewacja frontowa, widoczna od wschodu na ul. Knychalskiego, osadzona jest w osiemnastu osiach. W skrajnej osi północnej wznosi się czterokondygnacyjny wykusz z oknami o czterech częściach, jednopoziomowymi, oraz niewielkim otworem o kształcie okrągłym w części poddasza. W sąsiedniej osi rozmieszczone są balkony, które charakteryzują się zaokrąglonymi płytami od strony południowej oraz ażurowymi balustradami. Występują także balkony w cofniętej części środkowej oraz w ryzalicie skrajnym, skierowanym na południe. Okna w tej części również są jednopoziomowe i trójdzielne.

Kamienice znajdujące się przy ul. Narutowicza 51 oraz 53 zostały zaprojektowane jako efektowne ujęcie dla wylotu krótkiej ulicy, która obecnie nosi nazwę ul. Knychalskiego. Ta ulica łączy pl. Dąbrowskiego z dworcem Łódź Fabryczna. Projekt został zrealizowany w 2017 roku, kiedy to stworzono pasaż z przejściem dla pieszych w centralnej części oraz przeniesiono ruch samochodowy na boki.

Przypisy

  1. Gminna Ewidencja Zabytków [online], uml.lodz.pl, 13.04.2023 r. [dostęp 07.05.2024 r.]
  2. EWR.054.04.2018 [online], bip.uml.lodz.pl, 30.05.2018 r. [dostęp 23.05.2024 r.]
  3. BłażejB. Ciarkowski BłażejB., KrzysztofK. Stefański KrzysztofK., Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2018, s. 105, ISBN 978-83-7729-440-6.
  4. Łódź buduje! Knychalskiego i Składowa przebudowane. [online], uml.lodz.pl, 07.12.2017 r. [dostęp 23.05.2024 r.]
  5. a b c d JoannaJ. Olenderek JoannaJ., Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa Tom 2, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2012, s. 82, ISBN 978-83-7729-088-0.

Oceń: Kamienica przy ul. Narutowicza 51 w Łodzi

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:16