Kamienica Bechtoldów w Łodzi


Kamienica Bechtoldów to niezwykła budowla usytuowana w sercu Łodzi. Ten zabytek architektury znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 22, która jest jednym z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście.

Kamienica ta stanowi nie tylko element lokalnej historii, ale również świadectwo rozwoju architektonicznego Łodzi. Jej unikalny styl przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających to piękne miasto.

Historia

W połowie XIX wieku, w latach 50., obszar oznaczony numerem hip. 256 (który wcześniej nosił numer 186) obejmował dwie obecne posesje. Na środku szerokiej działki stał drewniany, parterowy dom. Podział nieruchomości, który przetrwał do teraz, miał miejsce najpóźniej w latach 60. tego samego stulecia.

Północna część tego obszaru zyskała numer hip. 256a, co odpowiada dzisiejszemu adresowi Piotrkowska 22, z kolei południowa część pozostała przy numerze hip. 256 (dzisiaj Piotrkowska 24). Po podziale działki, na miejscu drewnianego budynku, wzniesiono dwie kamienice. Pod koniec lat 60. i w latach 70. XIX wieku na terenie posesji funkcjonował skład papieru oraz galanterii.

W ostatnich latach XIX wieku podzielona nieruchomość pozostawała w rękach tej samej rodziny. Część północna, obecnie Piotrkowska 22, należała do Christiana Bechtolda, natomiast południowa, to jest Piotrkowska 24, była własnością Heinricha Bechtolda.

W 1882 roku w jednej z kamienic, Józef Gebel otworzył aptekę, a już rok później Abram Beder uruchomił księgarnię. W latach 90. XIX wieku planowano dobudowę dodatkowego piętra według projektu Ignacego Stebelskiego, jednakże te plany nigdy nie doczekały się realizacji.

Na przełomie XIX i XX wieku w kamienicy zlokalizowane było przedstawicielstwo znanej firmy Singer, a później także PFAFF. W roku 1914 znajdowała się tu siedziba Związku Zawodowego Pracowników i Pracownic Fryzjerskich Żydów. W latach 20. XX wieku pod adresem Piotrkowska 24 funkcjonowało kino Arkadia.

Klasycystyczna kamienica, trzykondygnacyjna, zwieńczona jest eleganckim, trójkątnym tympanonem. Nad oknami pierwszego piętra, które przedzielają pilastry w stylu toskańskim, znajdują się proste gzymsy. Całość frontonu wieńczy półkolista brama oraz żelazny balkon, który dodaje jej wyjątkowego charakteru.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 10.05.2016 r.]
  2. Kamienica Bechtoldów w Łodzi – Regionalny Katalog Zabytków Województwa Łódzkiego [online], 16.08.2018 r. [dostęp 16.08.2018 r.]
  3. a b c d e Piotrkowska 22. Historia kamienicy i posesji Piotrkowskiej 22. [online], 16.08.2018 r. [dostęp 16.08.2018 r.]
  4. a b c Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer pierwszy. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008.
  5. AnnaA. Rynkowska AnnaA., Ulica Piotrkowska, wyd. I, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1970.

Oceń: Kamienica Bechtoldów w Łodzi

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:20