Kamienica przy ul. Narutowicza 94 w Łodzi


Kamienica usytuowana przy ulicy Narutowicza 94 w Łodzi, to przykład modernistycznej architektury, która zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ta imponująca budowla znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Narutowicza oraz ulicy Kopcińskiego, co czyni ją ważnym punktem na mapie Łodzi.

Właściwy adres kamienicy to ul. Narutowicza 94, gdzie można dostrzec piękno modernistycznej architektury i jej historyczne znaczenie w kontekście rozwoju miasta. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej tej unikalnej budowli, znanej z bogatej historii oraz estetycznego wyrazu.

Historia

Budowa kamienicy przy ulicy Narutowicza 94 w Łodzi miała miejsce w okresie międzywojennym, co nadaje jej historyczne znaczenie. To właśnie w 1936 roku rozpoczęto realizację tego ambitnego projektu, a prace zakończono w 1938 roku. Autorem koncepcji budynku był najprawdopodobniej Radosław Hans, którego wizja architektoniczna pozostawiła trwały ślad w miejskiej przestrzeni.

Na podstawie Zarządzenia Nr 772/2023 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 6 kwietnia 2023 roku, kamienica została oficjalnie wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków, uzyskując numer 766. Taki status podkreśla jej znaczenie jako wartościowego elementu dziedzictwa kulturowego Łodzi.

Charakterystyka

Kamienica położona jest w północnej części ulicy Narutowicza oraz na zachodniej stronie ulicy Kopcińskiego, znanej wcześniej jako ul. Zagajnikowa. Wejście do budynku usytuowane jest od strony ul. Narutowicza, zaś przejazdówka z sieni dostępna jest z ul. Kopcińskiego. Obiekt zawiera dwie klatki schodowe, a jego konstrukcja obejmuje trzy piętra oraz piwnicę. Dachy budynku zaprojektowano pod łagodnym kątem, a strefa narożna została cofnięta na głębokość balkonów.

Frontowa elewacja budynku od strony południowej, czyli ul. Narutowicza, ma siedem osi. Zawiera ona parę dwukondygnacyjnych wykuszy usytuowanych w osiach drugiej i piątej. Na szczycie wykuszy znajdują się tarasy zabezpieczone pełnymi balustradami. Główne wejście do kamienicy jest osłonięte daszkiem, który przyjmuje formę płyty żelbetowej. W skrajnej osi od wschodniej strony znajdują się także narożne balkony z zaokrąglonymi płytami oraz ażurowymi balustradami, wykonanymi ze stalowych prętów rozplanowanych w układzie pionowym.

Wschodnia elewacja, od strony ul. Kopcińskiego, jest pięcioosiowa. W trzeciej osi znajduje się dwukondygnacyjny wykusz, który zwieńczony jest tarasem. Na jego osi umiejscowiono sienię przejazdową, w której brama ozdobiona jest przeszkloną kratą w stylu art déco. Okna wykuszy zaprojektowano jako jednopoziomowe, wielodzielne, narożne, podczas gdy pozostałe okna są czterodzielne. Ściany wykuszy dekorują reliefy w tynku imitującym kamienną okładzinę. Parter budynku do wysokości gzymsu kordonowego obłożono sztucznym kamieniem, a strefa wejścia głównego pozostała gładka.

Przypisy

  1. Gminna Ewidencja Zabytków [online], uml.lodz.pl, 13.04.2023 r. [dostęp 07.05.2024 r.]
  2. BłażejB. Ciarkowski, KrzysztofK. Stefański, Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2018, s. 105, ISBN 978-83-7729-440-6.
  3. a b c d JoannaJ. Olenderek, Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa Tom 2, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2012, s. 88, ISBN 978-83-7729-088-0.

Oceń: Kamienica przy ul. Narutowicza 94 w Łodzi

Średnia ocena:5 Liczba ocen:6