Kamienica Judy Salomonowicza przy ul. Gdańskiej 74 w Łodzi


Kamienica Judy Salomonowicza usytuowana przy ul. Gdańskiej 74 w Łodzi to interesujący przykład architektury modernistycznej. Charakteryzuje się ona nie tylko unikalnym stylem, ale także znaczeniem historycznym, które odzwierciedla bogatą historię tego obszaru.

Znajdując się w samym sercu Łodzi, kamienica ta przyciąga uwagę nie tylko swoim wyglądem, ale także opowieściami, które się z nią wiążą. Jej architektoniczne detale oraz aranżacja przestrzeni to elementy, które zasługują na szczegółowe poznanie oraz docenienie przez mieszkańców i turystów.

Historia

W 1932 roku Juda Salomonowicz, który był właścicielem mechanicznej fabryki pończoch zlokalizowanej przy ul. Gdańskiej 57, zwrócił się do urzędu miasta z prośbą o akceptację projektu budynku mieszkalnego. W lipcu 1933 roku zrealizowano budynek frontowy, którego wykonawcą była firma Hermana Kalisza. Rok później, w 1934 roku, rozpoczęto prace budowlane nad oficynami — północną oraz tylną. Autorem projektu architektonicznego był Jerzy Rozenberg.

Przed wybuchem II wojny światowej w tej kamienicy mieszkał Jerzy Kosiński, wraz z rodziną, która wówczas nosiła nazwisko Lewinkopf. Budynek, ze względu na swoje wartości historyczne oraz architektoniczne, został wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta Łodzi, otrzymując numer 171.

Architektura

Obiekt, którego szczegóły będą omawiane, ulokowany jest w wschodniej części ulicy Gdańskiej. Został zaprojektowany na trapezoidalnej działce, co nadaje mu unikalny charakter. W skład budowli wchodzi zarówno frontowy budynek, utrzymany w formie trzy- oraz dwutraktowej, jak również dwie klatki schodowe, które rozmieszczono w tylnej części. Dodatkowo, znajdują się jednolita oficyna boczna i tylna, wyposażone w centralnie umiejscowione klatki schodowe.

W przypadku frontowego budynku, jego układ w strefie parteru oparty jest na czworokątnym planie, w którym znalazła się sień przejazdowa w części środkowej. Wyżej układ przyjmuje formę przypominającą literę C, co stanowi interesujący element architektoniczny.

Warto zaznaczyć, że budynek frontowy jest podpiwniczony, a oficyny zostały przesunięte o jedno piętro w górę z powodu wypłycenia piwnic. Dachy budynku mają zarówno formę dwu-, jak i jednospadową, przy czym kąt nachylenia połaci jest stosunkowo mały.

Fasada od frontu, w kierunku ulicy Gdańskiej, wyróżnia się dwoma ryzalitami znajdującymi się w strefach skrajnych. Umożliwiają one ścianom zachowanie równoległości względem skośnych granic bocznych posesji. Co więcej, narożnik wewnętrzny ryzalitu północnego został delikatnie zaokrąglony.

W centralnej strefie nad parterem zaprojektowano taras z pełną balustradą. Nad nim znajdują się galerie w postaci balkonów, które również charakteryzują się zaokrąglonymi narożnikami, otaczającymi całą fasadę. Balustrady z kolei oferują różnorodne podejście: napotkać można zarówno pełne, jak i ażurowe rozwiązania. Okna w budynku są dwu- oraz trójdzielne, a także dwupoziomowe.

Na parterze, w pobliżu sieni przejazdowej od stony południowej, umieszczono lokal sklepowy, do którego prowadzi wejście od narożnika zaokrąglonej witryny.

Kamienica dysponuje 42 mieszkaniami, które charakteryzują się wysokim standardem wyposażenia. W łazienkach, wanny zostały wpuszczone w strop, co dodaje elegancji wnętrzom. W budynku frontowym zainstalowano także dźwig osobowy, co zwiększa komfort mieszkańców. Jako ciekawostkę można dodać, że w piwnicy znajduje się kolejka szynowa na opał, mimo że obiekt został przyłączony do miejskiej sieci centralnego ogrzewania.

Przypisy

  1. Skarby ulicy Gdańskiej. Znasz wszystkie te miejsca? [ZDJĘCIA] [online], lodz.pl [dostęp 30.09.2024 r.]
  2. AnnaA. Pawłowska AnnaA., Rocznica śmierci Jerzego Kosińskiego. Łódź zamierza sprowadzić do miasta urnę z prochami pisarza [online], lodz.naszemiasto.pl, 03.05.2011 r. [dostęp 30.09.2024 r.]
  3. ZARZĄDZENIE Nr 772/2023 PREZYDENTA MIASTA ŁODZI z dnia 06.04.2023 r. [online], bip.uml.lodz.pl, 06.04.2023 r., s. 10 [dostęp 30.09.2024 r.]
  4. a b c d JoannaJ. Olenderek JoannaJ., Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa, t. 2, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2012, s. 59, ISBN 978-83-7729-088-0.
  5. Księga adresowa m. Łodzi, 1937–1939, s. 263 w Dziale II: „Wykaz mieszkańców m. Łodzi”. Tu także wymieniony stryj J. Kosińskiego – Stanisław, dr filozofii.

Oceń: Kamienica Judy Salomonowicza przy ul. Gdańskiej 74 w Łodzi

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:11