Kamienica czynszowa Mojżesza Szmula Bronowskiego to przykład modernizmu, który jest szczególnie ważny na tle architektonicznym Łodzi. Ten niezwykły budynek znajduje się na rogu ul. Kilińskiego oraz ul. Tuwima w Łodzi, co czyni go dogodnie usytuowanym obiektem w mieście.
Architektura tej kamienicy przyciąga uwagę swoją unikalną formą oraz charakterystycznymi rozwiązaniami, które odzwierciedlają trendy budownictwa z pierwszej połowy XX wieku. Kamienica nie tylko spełniała funkcje mieszkalne, lecz także odzwierciedlała ducha czasów, w których powstała.
Historia
W 1899 roku, teren oznaczony numerem 1123, rozciągający się wzdłuż ulicy Przejazd, był własnością fabrykanta Juliusza Heinzla, a po pewnym czasie przeszedł w ręce założonej przez niego spółki akcyjnej. Prawdopodobnie w okresie powojennym, małżeństwo Fiszel i Rachela Waichselfiszowie nabyło część przylegającą do ulicy Kilińskiego (w 1920 roku adres nieruchomości to ulica Kilińskiego 74).
W następnych latach obszerna działka została podzielona na mniejsze parcele. Na jej narożnej części przez długi czas znajdował się jedynie niewielki, drewniany dom. Dopiero w połowie lat trzydziestych przyszedł czas na znaczące zmiany, gdy nieruchomość została zakupiona przez Mojżesza Szmula Bronowskiego, prominentnego kupca w Łodzi, który od początku XX wieku prowadził skład wyrobów metalowych przy ulicy Zachodniej 15 (aktualnie numer 53). Budowę kamienicy na rogu ulic Tuwima i Kilińskiego zakończono w 1937 roku.
W trakcie II wojny światowej budynek został przejęty przez niemieckie władze, które wykorzystały go na cele wojskowe. Po wojnie, budowla została zaadaptowana na mieszkania dla profesorów Politechniki Łódzkiej. Przed tym, przez krótki czas, w obiekcie kwaterował wiceminister Obrony Narodowej, gen. Karol Świerczewski. W latach PRL-u na parterze funkcjonował państwowy sklep oferujący wyroby włókiennicze. Dziś budynek jest częściowo własnością Gminy Łódź, pełniąc zarówno funkcje mieszkalne, jak i usługowe, a znajdują się tam między innymi stomatolog oraz sklep z winami.
Warto zaznaczyć, iż 17 lipca 2007 roku obiekt został wpisany pod numerem A/39 do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego.
Charakterystyka
W tym budynku początkowo mieściło się 27 lokali mieszkalnych, których układ obejmował dwupokojowe, trzypokojowe oraz czteropokojowe mieszkania. Każde z mieszkań miało dostęp z trzech osobnych klatek schodowych. Wiele z mieszkań wyposażonych było również w niewielkie pomieszczenia gospodarcze, a także osobne wejścia do kuchni.
Największe mieszkania, położone w narożnikach budynku, uważane były za najbardziej pożądane. W pokojach stołowych w tych lokalach wprowadzono innowację poprzez powiększenie przestrzeni za pomocą zaokrąglonych wykuszy, co nadawało im niezwykłego charakteru.
Kamienica stanowi doskonały przykład tzw. stylu 1937 roku, który pojawił się w wyniku dynamicznego rozwoju gospodarczego Polski, mającego miejsce od 1935 roku. Styl ten wyrażał się w budynkach o podwyższonym standardzie, często określanych jako „luksusowe”. Charakteryzowały się one cechami modernistycznymi, które jednak nie zrywały z tradycyjnymi rozwiązaniami budowlanymi.
W przeciwieństwie do wolnostojących bloków mieszkalnych, były to budynki kamieniczne usytuowane w obrzeżach miast. Charakterystyczne cechy tego stylu obejmowały zaokrąglone narożniki oraz okrągłe wykusze, które przywodziły na myśl styl okrętowy. Mimo tego, nowoczesne budynki były zupełnie pozbawione jakiejkolwiek dekoracji ornamentalnej.
Czynnikiem decydującym o ich formie była czystość formalna oraz funkcjonalne podejście do architektury. Styl ten rezygnował ze wskazywania na status społeczny mieszkańców, odrzucając przy tym zasady reprezentacji i prestiżu, które wcześniej wyrażały się poprzez ornamenty.
Przypisy
- a b c MonikaM. Czechowicz MonikaM., Dawna kamienica Mojżesza Szmula Bronowskiego. [online], baedeker łódzki, 03.01.2023 r. [dostęp 12.04.2024 r.]
- AnnaA. Gronczewska AnnaA., Modernistyczne domy Łodzi, które wybudowano przed wojną [online], dzienniklodzki.pl, 04.02.2022 r. [dostęp 13.04.2024 r.]
- Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego [online], wuoz.bip.lodz.pl [dostęp 13.04.2024 r.]
- JacekJ. Kusiński JacekJ., KrzysztofK. Stefański KrzysztofK., MarcinM. Szymański MarcinM., Łódź. Kamienice, Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2023 r., ISBN 978-83-65026-40-8.
- MichałM. Domińczak MichałM., ArturA. Zaguła ArturA., Typologia łódzkiej kamienicy, Łódź: Urząd Miasta Łodzi, 2018 r., s. 122, ISBN 978-83-945099-0-3.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica Judy Salomonowicza przy ul. Gdańskiej 74 w Łodzi | Kamienica Judy Salomonowicza przy ul. Zielonej 25 w Łodzi | Kamienica Juliusza Szulca w Łodzi | Kamienica Karola Wutke | Kamienica przy ul. Narutowicza 51 w Łodzi | Kamienica Sendera Dyszkina w Łodzi | Kamienica Stowarzyszenia „Betania” | Kamienica wielkomiejska Jakuba Lando w Łodzi | Dawny dom redutowo-weselny w Łodzi | Dom firmy „Krusche-Ender” w Łodzi | Kamienica Bechtoldów w Łodzi | Kamienica Abrama Lubińskiego w Łodzi | Dom Marii Seeliger | Budynek centrali telefonicznej PAST w Łodzi | Zespół budynków mieszkalno-usługowych „Bolek” i „Lolek” w Łodzi | Kamienica przy ul. Narutowicza 94 w Łodzi | Kamienica przy ul. Gdańskiej 116 w Łodzi | Kamienica Oszera Kohna w Łodzi | Kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lende | Kamienica Karola Hiellego i Karola Dittricha w ŁodziOceń: Kamienica czynszowa Mojżesza Szmula Bronowskiego