Kamienica Jana Starowicza w Łodzi


Kamienica Jana Starowicza, znana również jako „Pod Góralem”, to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych znajdujących się w Łodzi. Usytuowana jest przy ulicy Piotrkowskiej 292, na popularnym Górniaku, stanowi atrakcję nie tylko dla mieszkańców, ale także dla turystów.

Ta elegancka kamienica położona jest w strategicznej lokalizacji, między placem Reymonta a Niepodległości. Dzięki temu, stanowi ona doskonały punkt wyjścia do odkrywania lokalnych atrakcji, a jej bliskość do ruchliwych placów sprawia, że jest łatwo dostępna.

Warto zwrócić uwagę na architekturę tego budynku oraz jego historyczne znaczenie w kontekście rozwoju Łodzi, co czyni kamienicę nie tylko obiektem do zwiedzania, ale także symbolicznie ważnym miejscem w historii miasta.

Historia

„Kamienica, znana jako dzieło Leona Lubotynowicza, została wzniesiona w 1909 roku z myślą o Janie Witoldzie Starowiczu, który przez wiele lat pełnił obowiązki dyrektora w zakładach włókienniczych Leonhardt, Woelker i Girbardt. To właśnie ta szanowana figura w historii przemysłu tekstylnego w Łodzi miała istotny wpływ na rozwój marki.

Interesującym faktem jest to, że jej właścicielem był Jan Starowicz, którego wnuk, prof. Lew-Starowicz, zyskał renomę jako znany polski seksuolog, przyczyniając się w ten sposób do kontynuacji tradycji rodzinnych i zawodowych w jednej z kluczowych dziedzin nowoczesnej nauki.

Architektura

Wśród charakterystycznych cech budowli wyróżnia się akcent zakopiański, który przejawia się w rzeźbie górala umieszczonej na fasadzie kamienicy, autorstwa Władysława Czaplińskiego. Przyjęcie dekoracyjnych elementów w stylu zakopiańskim nie było przypadkowe, lecz stanowiło wyraz patriotyzmu oraz artystycznego wyczucia właściciela budynku.

Niegdyś we wnękach klatki schodowej można było podziwiać popiersia dwóch wybitnych polskich twórców: Adama Mickiewicza oraz Henryka Sienkiewicza, które dodawały kamienicy wyjątkowego charakteru. Dodatkowo brama budynku była bogato zdobiona ściennymi malowidłami przedstawiającymi piękno Tatr, co podkreślało regionalne inspiracje architektoniczne.

W połowie 2008 roku przeprowadzono odnowienie fasady kamienicy, która wcześniej była odnawiana już w 1970 roku. Odnowienia te podkreśliły znaczenie tego budynku oraz jego historyczne i kulturowe walory w Łodzi.

Przypisy

  1. MarcinM. Czyż MarcinM., Kamienica pod Góralem jak nowa [online], Łódź nasze miasto, 13.07.2008 r. [dostęp 29.09.2023 r.]
  2. A. Jasińska, Prof. Lew-Starowicz, dla kolegów z Sieradza po prostu „Miś”, [w:] „Polska. Dziennik Łódzki”, 25.10.2013 r., nr 250, s. 17 (za: „Wiadomości Dnia”, 17.12.1993 r.)
  3. Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Spacer Drugi. Ulica Piotrkowska, Warszawa: Instytut Europejski, 2007 r., ISBN 978-83-924446-3-3.
  4. a b Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer drugi. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008 r., ISBN 978-83-927666-8-1.
  5. a b Jarzyński Edmund Adam, Tajemnice starych kamienic, Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1972 r., s. 88 Zakopiańszczyzna w łódzkim budownictwie.

Oceń: Kamienica Jana Starowicza w Łodzi

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:20