Dom bankowy Wilhelma Landaua to prestiżowa kamienica, która znajduje się w lokalizacji przy ulicy Piotrkowskiej 29 w Łodzi. Ta imponująca budowla stanowi doskonały przykład secesyjnego stylu architektonicznego, który charakteryzuje się niezwykłą elegancją oraz dbałością o detale.
Znana w regionie jako jedno z najbardziej efektownych dzieł architektonicznych, kamienica Wilhelma Landaua przyciąga uwagę nie tylko swoim wyglądem, ale również niezwykłą historią, która wpisuje się w rozwój Łodzi jako centrum przemysłowego i kulturalnego.
Historia
Bank Wilhelma Landaua, który rozpoczął swoją działalność w 1858 roku, był uważany za jeden z najważniejszych prywatnych banków warszawskich na przełomie XIX i XX wieku. W Łodzi instytucja funkcjonowała od 1870 roku, a początkowo mieszcząca się w filii przy ulicy Piotrkowskiej 39.
Na początku XX wieku Wilhelm Landau postanowił zainwestować w nową siedzibę, co zaowocowało zakupem działki przy posesji nr 29. Zlecił on zaprojektowanie nowego budynku, który miał wyróżniać się modernistycznym stylem. Za jego realizację odpowiadał łódzki architekt Gustaw Landau-Gutenteger, który w kwietniu 1902 roku przedstawił projekt trzypiętrowej kamienicy z efektownym mansardowym dachem. Budowa zakończyła się w 1903 roku.
Bank zajął w nowej kamienicy jedynie pierwsze piętro, podczas gdy na drugim i trzecim piętrze znajdowały się cztery luksusowe mieszkania, a parter był wynajmowany na potrzeby handlu.
W okresie międzywojennym budynek przeszedł w ręce Polskiego Banku Przemysłowego z Lwowa, aby potem trafić w prywatne ręce. W latach 1945-1951 w obiekcie funkcjonował Zarząd Centralny Państwowego Urzędu Repatriacyjnego.
W 1952 roku w kamienicy otwarto drugi w Łodzi Dom Handlowy „Delikatesy”, a dziesięć lat później na frontonie zainstalowano pierwszy w mieście kolorowy, obrotowy neon na trzech piętrach. W latach 80. XX wieku przeprowadzono gruntowny remont, który przywrócił budynkowi dawną świetność.
Budynek ten jest obecnie chroniony jako zabytek, co potwierdza wpisanie go do rejestru pod numerem A/66 z dnia 20.01.1971.
Architektura
Architektura budynku prezentuje unikalne połączenie neobarokowych form, które zostały zainspirowane ówczesnymi trendami paryskimi, a także detalami secesyjnymi. Znajdziemy tu roślinno-geometryczne ornamenty, charakterystyczne maski oraz miękko wyprofilowane okna. Obiekt zyskał także nowoczesne cechy, w tym konstrukcję z żelaza oraz żelbetu, co sprawia, że wyróżnia się wyrazistymi podziałami elewacyjnymi i oszczędnym, lecz efektownym detalem.
Wnętrza budynku zostały również wzbogacone o secesyjny wystrój, który podkreśla ich elegancję. Elewacja, która jest widoczna od strony ulicy Piotrkowskiej, składa się z sześciu okien, podczas gdy dłuższa fasada od strony Więckowskiego zawiera ich osiem. W obydwu przypadkach elewacje łączy półokrągły narożnik z trzema oknami, który wieńczy stylowa kopuła.
Nad głównym portalem, od strony ulicy Piotrkowskiej, znajduje się wizerunek głowy Merkurego – boga handlu, otoczonej liśćmi oraz innymi roślinami. Natomiast w łuku portalu umieszczono inicjały właściciela WL, wplecione w bogate dekoracje roślinne.
Dodatkowo, na fasadzie budynku, od strony ulicy Piotrkowskiej, umieszczono tablicę upamiętniającą Tadeusza Micińskiego, poetę Młodej Polski, który przyszedł na świat w budynku, który stał wcześniej na miejscu obecnej kamienicy.
Przypisy
- a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 07.02.2020 r.]
- KrzysztofK. Stefański KrzysztofK., BłażejB. Ciarkowski BłażejB., Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2018 r.
- Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer pierwszy. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008 r.
- HenrykH. Markowski HenrykH., Wojewódzki Oddział Państwowego Urzędu Repatriacyjnego w Katowicach w latach 1945-1951, Katowice 2007 r. [dostęp 21.08.2022 r.]
- a b AnnaA. Rynkowska AnnaA., Ulica Piotrkowska, wyd. I, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1970 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Dom czynszowy przy ul. Narutowicza 107 w Łodzi | Dawny biurowiec Siemensa w Łodzi | Dom Otto Gehliga | Kamienica Marii i Stefana Szylke w Łodzi | Kamienica Nissena Rosenbluma | Kamienica przy ul. Gdańskiej 115 w Łodzi | Kamienica Aarona Konigsberga | Kamienica Abrahama Dudaka w Łodzi | Kamienica Bernarda Glüksmana w Łodzi | Kamienica Braci Dawida i Lejba Klajmanów | Kamienica Auerbachów | Kamienica Szai Goldbluma w Łodzi | Famuła | Gmach Pocztowej Kasy Oszczędności w Łodzi | Kamienica Zygmunta Dejczmana | Kamienica Teodora Steigerta w Łodzi | Kamienica Schychtów w Łodzi | Kamienica Salomona Bahariera w Łodzi | Kamienica Rafała Sachsa w Łodzi | Kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 4 w ŁodziOceń: Dom bankowy Wilhelma Landaua w Łodzi