Kamienica Marii i Stefana Szylke w Łodzi


Kamienica Marii i Stefana Szylke, położona przy ulicy Wrześnieńskiej 4 w Łodzi, jest interesującym przykładem architektury tego okresu.

Ta piękna budowla przyciąga uwagę swoją historią oraz charakterystycznym stylem, co czyni ją warte uwagi miejscem dla wszystkich miłośników architektury.

Historia

Niewielka kamienica, która na pierwszy rzut oka nie przyciąga uwagi swoim wyglądem, kryje w sobie niezwykłą historię. Położona na Starych Bałutach, wyróżnia się jednym, nietypowym dla tego rodzaju zabudowy elementem – pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Jest to pierwsza wizerunkowa przedstawienie generała w Łodzi, które od 1903 roku dumnie stoi w tym miejscu.

Właścicielami tej charakterystycznej kamienicy byli Maria i Stefan Szylke, przy czym Stefan był doświadczonym majstrem murarskim. To właśnie w 1902 roku architekt Stefan Lemene zaprojektował budynek mieszkalny przy ówczesnej ulicy Ciemnej 4. Pośrodku frontowej osi budynku zaplanowano utworzenie wnęki, która miała pomieścić rzeźbę.

Sam posąg Kościuszki, co ciekawe, zaprojektował i wykonał jego właściciel, Stefan Szylke. Aby obejść obowiązujące przepisy i uzyskać zgodę na postawienie rzeźby od władz carskich, zdecydował się zgłosić zamiar umieszczania w wnęce podobizny krakowiaka. W efekcie tego Kościuszko został przedstawiony w stroju krakowskim, z rogatywką na głowie. Ostatecznie gubernator piotrkowski zgodził się na wniosek, choć Szylke musiał wielokrotnie oferować łapówki, aby zapewnić sobie oraz postumentowi bezpieczeństwo.

Po zakończeniu I wojny światowej oraz odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Szylke dodał pod figurą tabliczkę, na której widniał napis: Tadeusz Kościuszko – 1903. Dzięki temu możemy dokładnie ustalić datę powstania posągu.

W czasach niemieckiej okupacji budynek znalazł się na terenie Ghetto Litzmannstadt, co zmusiło Polaków do jego opuszczenia. Żydowscy lokatorzy, pragnąc chronić rzeźbę przed zniszczeniem ze strony okupanta, zasłonili wnękę dyktą w kolorze elewacji budynku. To działanie pozwoliło na przetrwanie podobizny Kościuszki w trudnych czasach wojny.

Dopiero w 1966 roku nastąpiła długo oczekiwana renowacja rzeźby. Przewodnicy PTTK podjęli się odrestaurowania posągu, który został pokryty farbą olejną, co przywróciło mu blask oraz pozwoliło na zachowanie jego wartości historycznej.


Oceń: Kamienica Marii i Stefana Szylke w Łodzi

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:19