Kamienica Franciszka Fischera w Łodzi


Kamienica Franciszka Fischera to szczególny obiekt architektoniczny położony w sercu Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 54. Ten niezwykły budynek jest świadkiem bogatej historii miasta i stanowi przykład lokalnego dziedzictwa kulturowego.

W dniu 29 października 1993 roku, kamienica ta została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego, otrzymując numer A/341. Dodatkowo, znajduje się także w Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Łodzi, gdzie przyznano jej numer 975.

Historia

W latach czterdziestych XIX wieku, tkacz o imieniu Franciszek Pitschmann zainaugurował budowę parterowego drewnianego domku, który z czasem zyskał murowaną przybudówkę. Został on ulokowany na narożnej działce, przy skrzyżowaniu Piotrkowskiej oraz ulicy Dzielnej. W latach sześćdziesiątych XIX wieku majątek przeszedł w ręce rodziny Fischerów.

W roku 1876, na zlecenie Franciszka Fischera, właściciela fabryki włókienniczej, w miejscu wyżej wspomnianego drewnianego domu powstała nowoczesna, trzykondygnacyjna kamienica w stylu eklektycznym. Autorem projektu był łódzki architekt Hilary Majewski.

Na przełomie XIX i XX wieku budynek wyróżniał się bogatą funkcjonalnością, mieszcząc dziewięć różnych sklepów, w tym skład wędlin rodziny Rassalskich. Od około 1900 roku, w kamienicy obecne były również delikatesy Maurycego Sprzączkowskiego, który oferował wina i różnorodne towary kolonialne. Dodatkowo, istniejąca tam przedstawicielstwa handlowe prowadziło sprzedaż herbaty „Piotra Orłowa”. W okresie międzywojennym, w jej wnętrzu ulokowany był kantor fabryki włókienniczej należącej do Mozesa Klajmana.

Dzięki rodzinie Fischerów, kamienica zachowała swój status co najmniej do lat dwudziestych XX wieku. Jednak po zakończeniu II wojny światowej budynek przeszedł proces upaństwowienia, a w jego parterze zlokalizowano punkty świadczenia usług oraz handel.

W 2015 roku podjęto istotną decyzję o rewitalizacji kamienicy, a rok później zrealizowano projekt, który obejmował nie tylko wymianę dachu, ale także wzmocnienie stropów. Odnowiona została również frontowa elewacja budynku, przywracając mu pierwotne detale architektoniczne.

Architektura

Kamienica wybudowana przez Franciszka Fischera w Łodzi to obiekt o trzech kondygnacjach, którego styl charakteryzuje eklektyzm z dominującymi elementami renesansowymi. Fasada od ulicy Narutowicza prezentuje się w sześciu osiach, podczas gdy ta od ulicy Piotrkowskiej jest osiem osiowa. Obie te elewacje są połączone za pomocą zaokrąglonego narożnika, który wyróżnia się balkonem na drugiej kondygnacji oraz oknem na trzeciej.

Parter budynku jest efektownie boniowany, a jego zworniki zdobią rzeźby przedstawiające głowy lwów. Wyższe kondygnacje kamienicy mają okna, które są flankowane przez pilastry. Na pierwszym piętrze pilastry te podtrzymują łukowe nadproża, które udekorowane są motywami roślinnymi, takimi jak gałązki i rozetki. Natomiast na drugim piętrze w linii okien występują przyczółki zamknięte łukiem odcinkowym.

Całość fasady wieńczy gzyms, który wyróżnia się fryzem arkadowo-konsolowym. Wnętrza kamienicy zachwycają bogatymi sztukateriami, co dodatkowo podkreśla niezwykły walor estetyczny tego miejsca.

Przypisy

  1. Wykaz kart adresowych gminnej ewidencji zabytków miasta Łodzi. Załącznik do zarządzenia Nr 7257/VII/17 Prezydenta Miasta Łodzi z dn. 20.11.2017 r.. uml.lodz.pl, 20.11.2017 r. [dostęp 01.01.2018 r.]
  2. Agnieszka Magnuszewska: Remont kamienicy Fischera. Elewacja gotowa, ale wnętrze jeszcze poczeka. dzienniklodzki.pl, 18.07.2016 r. [dostęp 29.12.2017 r.]
  3. Agnieszka Magnuszewska: Zabytkowa kamienica Fischera na Piotrkowskiej ma już nową elewację. lodz.naszemiasto.pl, 19.07.2016 r. [dostęp 29.12.2017 r.]
  4. Emilia Białecka: MIA100 Kamienic: Kamienica Fischera przy Piotrkowskiej 54 odzyska blask. lodz.eska.pl, 27.07.2015 r. [dostęp 29.12.2017 r.]
  5. Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. nid.pl, 31.12.2011 r. [dostęp 29.12.2017 r.]
  6. Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer pierwszy. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008 r.
  7. Anna A. Rynkowska, Ulica Piotrkowska, wyd. I, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1970 r. ISBN 978-83-939822-4-0.
  8. a b c d e f Piotrkowska 54 [online], piotrkowska-nr.pl [dostęp 29.12.2017 r.]

Oceń: Kamienica Franciszka Fischera w Łodzi

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:21