Kamienica Steigertów w Łodzi


Kamienica Steigertów, znajdująca się w Łodzi, to przykład modernistycznej architektury, która przyciąga uwagę swoim wyjątkowym stylem i historią.

Ten interesujący budynek usytuowany jest przy ulicy Piotrkowskiej 133. Ulica ta jest znana jako jedna z najważniejszych arterii miasta, pełna zabytków oraz lokali o różnorodnym charakterze.

Kamienica Steigertów stanowi doskonałe połączenie estetyki i funkcjonalności, co czyni ją istotnym punktem na mapie Łodzi.

Historia

W 1910 roku, Olga i Teodor Albert Seigert dokonali zakupu nieruchomości z rąk rodziny Nippe, przekazując za nią sumę 73 500 rubli. Wprowadzenie w życie planów budowlanych miało miejsce w 1914, kiedy to złożono projekt dotyczący wzniesienia piętrowego domu w tylnej części działki. Zgodnie z planami, budynek miał być usytuowany na froncie ówczesnej ul. Nowo Spacerowej 34, obecnie znanej jako al. Kościuszki 68.

W roku 1933 na wspomnianej działce istniały już różne obiekty, w tym drewniany, parterowy dom mieszkalny oraz murowana dwupiętrowa oficyna zlokalizowana wzdłuż północnego skraju działki. Od strony południowej znajdowały się drewniane komórki. W latach 1938–39 małżonkowie Steigert zrealizowali projekt czteropiętrowej kamienicy, umiejscowionej przy ul. Piotrkowskiej 133, a także parterowego garażu z tyłu posesji. Projekt budowy został przygotowany przez Radosława Hansa.

W świeżo wybudowanej kamienicy, swoją działalność rozpoczął w kwietniu 1939 roku Hugo Schmechel, który był współzałożycielem znanego w Łodzi domu konfekcyjnego „Schmechel i Rosner”, działającego przy ul. Piotrkowskiej 100a, ale zamkniętego w drugiej połowie lat 20.

Po zajęciu Łodzi przez wojska niemieckie, obiekt został przekształcony w siedzibę Centrali „Północ-Wschód” Komisariatu Rzeszy, której celem była germanizacja terenów podbitych. Działalność biura związana była również z Centrum Przesiedleńczym, które znajdowało się pod kierownictwem Hermanna Krumeya. W czasach okupacji budynek nosił nazwę Adolf-Hitler Straße 133.

W 1972 roku, nieruchomość została przekazana w ręce skarbu państwa, co było kluczowym momentem w jej długiej historii.

Charakterystyka

Kamienica Steigertów w Łodzi to imponujący obiekt, który składa się z czterech kondygnacji oraz częściowo zaadaptowanego poddasza. Dodatkowo, budynek ma podpiwniczenie, co zwiększa jego funkcjonalność. Na dachu znajduje się dwuspadowa konstrukcja, która charakteryzuje się stosunkowo niewielkim kątem nachylenia.

Frontowa elewacja budynku to interesujący przykład architektury – jest czteroosiowa, z charakterystyczną bramą umiejscowioną w drugiej osi. Znajdują się tam również witryny, które prowadzą do lokali użytkowych.

Nad nią frontowa część kamienicy staje się trzyosiowa oraz symetryczna, gdzie wyróżnia się szeroki wykusz znajdujący się w centralnej części. Ten element architektoniczny charakteryzuje się pasmowym przeszkleniem oraz jednopoziomowymi, wielodzielnymi narożnymi oknami, co nadaje smaku całości konstrukcji.

Pasy podokienne zostały wyłożone płytkami klinkierowymi, co nie tylko zwiększa estetykę, ale i trwałość materiałów. W strefach skrajnych, które są jednosiowe, zastosowano rastrowy relief w tynku, imitującym okładzinę z kwadratowych płyt kamiennych. W tych miejscach znajdują się również czterodzielne okna jednopoziomowe.

W okolicy poddasza umieszczono sześć niewielkich prostokątnych okienek, które pozwalają na dostęp światła do tych pomieszczeń. Obiekt w swoim pierwotnym założeniu zawierał na parterze trzy lokale użytkowe, a także mieszkanie dla dozorcy.

Na wyższych piętrach znajdują się luksusowe mieszkania, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swój układ i wygodę. Natomiast na poddaszu funkcjonowała pralnia, co dodaje praktyczności tej przestrzeni.

Przypisy

  1. a b Ulica Piotrkowska 133 w Łodzi. Historia posesji w latach 1824-1939. [online], dawna Piotrkowska [dostęp 06.05.2024 r.]
  2. AgnieszkaA. Waś-Turecka AgnieszkaA., Litzmannstadt - piekło polskich dzieci [online], dw.com, 10.09.2017 r. [dostęp 06.05.2024 r.]
  3. Bundesarchiv R 49 Bild-0107, Litzmannstadt, Einwanderer-Zentralstelle Nord-Ost, commons.wikimedia.org, 1939 [dostęp 06.05.2024 r.]
  4. JoannaJ. Olenderek JoannaJ., Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa Tom 2, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2012, s. 90, ISBN 978-83-7729-088-0.
  5. Erlaß des Führers und Reichkanzlers zur Festigung deutschen Volkstums, 07.10.1939 r.

Oceń: Kamienica Steigertów w Łodzi

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:22