Dom mieszkalny urzędników Banku Polskiego w Łodzi


Dom mieszkalny urzędników Banku Polskiego to nowoczesna kamienica, która znajduje się na rogu ul. Narutowicza oraz ul. Wierzbowej w Łodzi. Ten zabytkowy obiekt, posiadający adres ul. Wierzbowa 40, jest przykładem architektury modernistycznej, która wciąż zachwyca swoim wyglądem.

Warto zwrócić uwagę na jego estetykę, która doskonale wpisuje się w krajobraz Łodzi, miasta o bogatej historii i tradycji architektonicznej. Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu, budynek ten przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Kamienica, która stanowi ważny element architektoniczny Łodzi, została wzniesiona w okresie międzywojennym dzięki inicjatywie Banku Polskiego. Jej mieszkania były dedykowane dla pracowników łódzkiego oddziału banku, co podkreśla społeczny aspekt tego projektu.

Projekt budynku stworzyli Stanisław Filasiewicz, który był autorem wielu innych realizacji dla Banku Polskiego, oraz W. Boldrett. Prace budowlane rozpoczęto w 1929 roku i zakończono w 1933 roku. Za wykonanie robót odpowiedzialna była firma „Konstruktor” z siedzibą w Zgierzu, co świadczy o lokalnym charakterze realizacji.

Warto również zaznaczyć, że w obrębie tego budynku znajduje się Przedszkole Miejskie nr 84 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Łodzi, co podkreśla jego wielofunkcyjny charakter oraz zaangażowanie w lokalną społeczność.

Charakterystyka

Budynek przeznaczony dla pracowników Banku Polskiego w Łodzi jest usytuowany na rogu ulic Narutowicza i Wierzbowej, zajmując obszar dwóch posesji. Obiekt został zaprojektowany na planie litery U, co tworzy trzy skrzydła otaczające centralny dziedziniec, a sama konstrukcja liczy trzy kondygnacje oraz częściowo użytkowane poddasze, a także piwnicę.

Na narożniku, w północnej pierzei ul. Narutowicza oraz zachodniej pierzei ul. Wierzbowej, znajduje się gmach, który jest dowodem na architektoniczne aspiracje tego okresu. Na parterze wschodniego skrzydła zlokalizowano przestronną salę balową, z której można wyjść na taras prowadzący do dziedzińca tylniego, sąsiadującego z ogrodem oraz kortem tenisowym.

W części frontowej budynku znajdują się dwie bramy wjazdowe, zlokalizowane odpowiednio w strefie centralnej od ul. Wierzbowej oraz w skrajnej strefie wschodniej od ul. Narutowicza. Na głównym dziedzińcu umieszczono cztery klatki schodowe, rozmieszczone poprzecznie, obsługujące po dwa lub trzy mieszkania na każdej kondygnacji. Dodatkowo, w parterze łącznika zorganizowano sień przejazdową, która umożliwia przejście między dziedzińcami oraz na klatkę schodową prowadzącą do mieszkania dozorcy. Dwie klatki schodowe w skrzydle służą do funkcjonowania zespołu sali wielofunkcyjnej, która obecnie pełni rolę przedszkola, oraz obsługują po trzy mieszkania na każdym z pięter. Łącznie obiekt pomieści 90 mieszkań oraz 13 urządzonych na poddaszu.

Charakterystycznym elementem architektonicznym budynku jest dach dwuspadowy o łagodnym kącie nachylenia, a także wyoblony narożnik, który dodaje mu elegancji. Monotonię bryły frontowej przełamują cztery, pięcioosiowe strefy klatek schodowych. Te fragmenty elewacji pierzejowej zostały obłożone płytami piaskowca. Architektoniczne detale, takie jak lizenami, ażurowe balustrady okien francuskich, oraz wąskie okna poddasza, podkreślają wertykalizm całej konstrukcji. Większość okien w budynku jest dwupoziomowa i dwudzielna. Otwór bramny od strony ul. Wierzbowej wyposażono w portal z piaskowca o dekoracyjnym wykończeniu. Powyżej bramy znajduje się balkon z ażurową balustradą, otoczony murowanymi słupkami, zaś na jego górze umieszczono kolejne dwa balkony, również o ażurowych balustradach. Wysoka strefa cokołowa budynku wykończona jest gzymsem i obłożona płytami piaskowca o wyprawie łamanej, dodatkowo wzmacniając wizualny efekt tej niezwykłej architektury.

Przypisy

  1. O nas [online], pm84lodz.wikom.pl [dostęp 22.05.2024 r.]
  2. a b KrzysztofK. Stefański KrzysztofK., BłażejB. Ciarkowski BłażejB., Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2018, s. 74.
  3. a b c d e f JoannaJ. Olenderek JoannaJ., Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa Tom 2, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2012, s. 107.

Oceń: Dom mieszkalny urzędników Banku Polskiego w Łodzi

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:8