Kamienica Karola Kretschmera to obiekt o znaczeniu historycznym, usytuowany w malowniczej Łodzi, przy ul. 6 Sierpnia 5. Nieruchomość ta jest ważnym elementem architektonicznym regionu, który przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców, ale również turystów interesujących się historią oraz architekturą.
Warto podkreślić, że kamienica ta została wprowadzona do Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Łodzi, co potwierdza jej wartość oraz znaczenie kulturowe. Otrzymała numer 1556, co oznacza, że stanowi istotną część lokalnego dziedzictwa.
Historia
W drugiej połowie XIX wieku, teren położony wzdłuż ulicy Benedykta, rozciągający się od ulicy Piotrkowskiej do ulicy Spacerowej, znajdował się w rękach Karola Kretschmera. W 1857 roku zainicjował on działalność w podwórzu swojego budynku, uruchamiając ręczną tkalnię chustek wełnianych, co czyniło go jednym z pionierów przemysłu włókienniczego w Łodzi. Już w 1870 roku zrealizował projekt frontowego domu przy ul. Benedykta 1, który obecnie możemy znaleźć pod adresem ul. Piotrkowska 63.
Z biegiem lat fabryka przechodziła różne zmiany – była rozbudowywana i modernizowana, aby dostosować się do rosnącego zapotrzebowania. Niemniej jednak, warunki przestrzenne oraz trudności związane z dostarczaniem odpowiedniej ilości wody niezbędnej do produkcji skłoniły Kretschmera do przeniesienia działalności do nowoczesnych obiektów w 1890 roku, znajdujących się przy ul. Kopernika 62.
Rok 1896 przyniósł istotne zmiany, kiedy zakończono budowę imponującej kamienicy na terenie byłej fabryki. Na parterze umiejscowiono skład towarów fabryki Kretschmera, a piętra przeznaczono na mieszkanie samego właściciela. Projekt tej eklektycznej, dwupiętrowej kamienicy z poddaszem opracował Franciszek Chełmiński, uznawany za jednego z najwybitniejszych architektów w historii Łodzi.
Po zakończeniu II wojny światowej kamienica stała się siedzibą Miejskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego, a od roku 1995 w jej podziemiach funkcjonuje Łódzka Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”. W roku 2016 rozpoczęto procedurę mającą na celu wpisanie budynku do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego, co z pewnością podkreśli jego historyczne znaczenie oraz wartość architektoniczną.
Architektura
Kamienica Karola Kretschmera wyróżnia się niezwykle eklektycznym stylem architektonicznym, który przyciąga wzrok bogatą elewacją i kunsztownymi detalami. Zdobienia obejmują chimery, które elegancko wieńczą narożny wykusz, a także muszle, głowy kobiet oraz majestatyczne głowy lwów, które zostały umieszczone w okolicy wejścia od strony ulicy 6 Sierpnia.
Na parterze zauważalne są boniowane elementy, które nie tylko chronią budynek, ale również ozdabiają narożniki wykuszy i akcentują okna wyższych kondygnacji. Warto zwrócić uwagę na duży balkon z tralkową balustradą, który znajduje się na drugiej kondygnacji. Natomiast na trzecim piętrze ulokowane są trzy niewielkie, półokrągłe balkoniki, które dodają lekkości całej konstrukcji. Pomiędzy drugim piętrem a poddaszem wyraźnie wyróżnia się wydatny gzyms, który dopełnia całość architektury.
Od tyłu kamienicy, w podwórzu, dostrzec można kuczkę – jedno z nielicznych tego typu pomieszczeń zachowanych w Łodzi. To miejsce miało szczególne znaczenie dla pobożnych Żydów, którzy spędzali w nim czas z okazji święta Sukkot. Kuczka, mająca formę wykusza, została zbudowana z drewna i osadzona na trójkątnych wspornikach, zachwyca swoją konstrukcją. Posiada trzy kondygnacje i zwieńczona jest dachem o spadzistej formie.
Przypisy
- a b Wykaz kart adresowych gminnej ewidencji zabytków miasta Łodzi. Załącznik do zarządzenia Nr 7257/VII/17 Prezydenta Miasta Łodzi z dn. 20.11.2017 r. uml.lodz.pl, 20.11.2017 r. [dostęp 30.12.2017 r.]
- a b c d e f g h Wiesław Pierzchała: Kamienica Karola Kretschmera zostanie wpisana do rejestru zabytków. dzienniklodzki.pl, 25.06.2016 r. [dostęp 30.12.2017 r.]
- a b c d e f Wiesław Pierzchała: Remont kamienicy Kretschmera pochłonie 1,5 mln zł. dzienniklodzki.pl, 05.02.2012 r. [dostęp 30.12.2017 r.]
- Piotrkowska 63. piotrkowska-nr.pl. [dostęp 30.12.2017 r.]
- MPG. O firmie. mpg.lodz.pl. [dostęp 30.12.2017 r.]
- Łódzka Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”. przechowalnia.info. [dostęp 30.12.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica Schmidtów w Łodzi | Kamienica Szymela i Heleny Wileńskich w Łodzi | Esplanada w Łodzi | Kamienica Steigertów w Łodzi | Kamienica Scheiblerów w Łodzi | Kamienica Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu w Łodzi | Dom Krystiana Wendischa | Dom Literatów w Łodzi | Dom mieszkalny urzędników Banku Polskiego w Łodzi | Dom Zgromadzenia Majstrów Tkackich w Łodzi | Kamienica Józefa Czapiewskiego w Łodzi | Kamienica II Łódzkiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego | Kamienica Franciszka Fischera w Łodzi | Kamienica Edwarda Kindermanna | Kamienica przy ul. Narutowicza 91 w Łodzi | Kamienica Braci Dawida i Lejba Klajmanów | Kamienica Bernarda Glüksmana w Łodzi | Kamienica Abrahama Dudaka w Łodzi | Kamienica Aarona Konigsberga | Kamienica przy ul. Gdańskiej 115 w ŁodziOceń: Kamienica Karola Kretschmera