Kamienica Scheiblerów w Łodzi


Kamienica Karola Scheiblera to wyjątkowy obiekt architektoniczny, położony w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 11.

Ten imponujący budynek został zaprojektowany jako siedziba Składu Głównego przedsiębiorstwa Scheiblera, będącego jednym z najważniejszych graczy w przemyśle tekstylnym tego regionu.

Historia

Kamienica Scheiblerów, której historia sięga lat osiemdziesiątych XIX wieku, została wzniesiona w okresie od 1880 do 1882 roku, w strategicznym miejscu u zbiegu ulic Piotrkowskiej oraz Próchnika. Jej projektanci, na czele z Hilarym Majewskim, przeszli do historii, mimo że autorstwo tego projektu wzbudza pewne kontrowersje.

Kamienica od samego początku pełniła różnorodne funkcje. Znajdował się w niej skład towarów pochodzących z fabryki Karola Scheiblera, a także przestrzenie wykorzystywane przez sklepy, agendy oraz luksusowe mieszkania. Ich obecność świadczyła o wyjątkowym charakterze tego miejsca, przyciągającym mieszkańców i przedsiębiorców.

W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku w obiekcie działała filia warszawskiej fabryki wyrobów platerowych „Norblin i Spółka”. W późniejszych latach, w kamienicy otwarto sklep z kapeluszami należącymi do przedsiębiorstwa Karola Gopperta. Przez wiele lat budynek był także siedzibą drukarni „kuriera Łódzkiego”, która rozpoczęła swoją działalność w 1911 roku. Jednak w 1927 roku nastąpił ważny przełom; kamienicę nabyła Kasa Emerytalno-Pożyczkowa Kolei Elektrycznych Łódzkich, co na nowo nadało jej znaczenie na mapie miasta.

Architektura

Kamienica Scheiblerów to imponująca budowla czteropiętrowa, której forma nawiązuje do litery U. Sprawia ona wrażenie monumentalności dzięki dwóm obszernym skrzydłom, które rozchodzą się pod kątem około 90°. Połączenie tych części architektonicznych z narożną wieżą, ozdobioną eleganckim okrągłym wykuszem, nadaje jej szczególnego charakteru. Zwieńczeniem wieży jest ośmioboczna kopuła, na której znajduje się dekoracyjny maszt.

Od strony trzeciej, gdzie wznosi się oficyna, cała kompozycja architektoniczna zamyka się w harmonijną całość. Na fasadzie budynku można dostrzec niezwykle bogate motywy ozdobne, które odzwierciedlają style neorenesansowy oraz neobarokowy. Ich harmonijne połączenie nadaje kamienicy unikalny i intrygujący wygląd, który przywodzi na myśl włoski renesans.

Kamienica ta przesądza o znaczeniu architektonicznym Łodzi, będąc pierwszym tak okazałym obiektem wzbogacającym pejzaż miejski.

Ze względu na swoją wartość historyczną i architektoniczną, kamienica została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego 20 stycznia 1971 roku pod numerem 63.

Przypisy

  1. Aleksandra Hac. Apartamenty Karola Scheiblera. „Gazeta Wyborcza Łódź”, 20.07.2012 r.
  2. Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer pierwszy. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008 r.
  3. Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. nid.pl, 31.12.2011 r.
  4. Express Ilustrowany: Kamienica Karola Scheiblera na światowej liście. naszemiasto.pl. [dostęp 30.06.2012 r.]
  5. Kamienica Karola Scheiblera w Łodzi. lodzkie.travel. [dostęp 30.06.2012 r.]
  6. Piotrkowska 11 „Kamienica Scheiblerowska”, w: PiotrP. Machlański, Szlak ulicy Piotrkowskiej, Łódź: Urząd Miasta Łodzi, 2010 r.
  7. a b AnnaA. Rynkowska AnnaA., Ulica Piotrkowska, wyd. I, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1970 r.

Oceń: Kamienica Scheiblerów w Łodzi

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:6