Kamienica Szymela i Heleny Wileńskich to jeden z najciekawszych przykładów modernistycznej architektury, który znajduje się na rogu ulicy Sienkiewicza oraz placu Komuny Paryskiej w Łodzi. Obiekt ten, zbudowany w okresie międzywojennym, jest nie tylko świadectwem luksusowego budownictwa tamtych czasów, ale także cennym elementem tożsamości architektonicznej miasta.
W bezpośrednim sąsiedztwie kamienicy znajduje się willa Mieczysława Neufelda oraz kamienica wielkomiejska Jakuba Lando, które razem tworzą charakterystyczny zespół architektoniczny. Te obiekty, wyróżniające się eleganckim stylem oraz dbałością o detale, są symbolem artystycznych aspiracji Łodzi w czasach jej największej świetności.
Kamienica Wileńskich stanowi zatem nie tylko ważny punkt na mapie łódzkich atrakcji, ale również istotny element dziedzictwa kulturowego regionu, zachęcający mieszkańców oraz turystów do odkrywania bogatej historii miasta.
Historia
Budynek, który obecnie wzbudza zainteresowanie, został stworzony w 1934 roku przez znanego architekta Henryka Lewinsona, na specjalne życzenie Szymela i Heleny Wileńskich. Budowa została zakończona w 1938 roku.
Na początku lat 30. XX wieku rodzina Wileńskich mieszkała jeszcze przy ul. Piotrkowskiej 152, w narożnej kamienicy, która sąsiadowała z dzisiejszą al. Piłsudskiego. Później przeprowadziła się na Plac Komuny Paryskiej. Zgodnie z informacjami zawartymi w książce adresowej Łodzi na lata 1937/1939, w kamienicy mieszkał inżynier Jan Wileński oraz przemysłowiec Stanisław Wileński. Stanisław był właścicielem przedsiębiorstwa S. Wileński, które zajmowało się produkcją filców i mieściło się na Kozinach, przy ul. J. Długosza 48.
Po zakończeniu II wojny światowej, w budynku zlokalizowała się siedziba Polskiej Partii Robotniczej, a później Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Mieszkanie po dawnych właścicielach zostało przydzielone Ignacemu Logowi-Sowińskiemu. Dopiero w 1952 roku siedziba partii została przeniesiona do nowego gmachu wybudowanego przy al. Kościuszki.
W wyniku wielu zmian architektura tego miejsca ewoluowała, a dużą powierzchnię mieszkań podzielono na mniejsze lokale, które szybko zajęli nowi lokatorzy. W latach 60. na pierwszym piętrze kamienicy zamieszkał Jerzy Werner, znany jako jeden z pionierów polskiej motoryzacji oraz rektor Politechniki Łódzkiej w latach 1962-1968. W tym samym czasie, mieszkanie po Wileńskich wynajmował Tadeusz Pawlikowski, który pełnił rolę rektora Akademii Medycznej w Łodzi w latach 1968-1972.
W 2013 roku budynek przeszedł kompleksowy remont, który sfinansowała wspólnota mieszkaniowa. Dzięki Zarządzeniu Nr 772/2023 Prezydenta Miasta Łodzi z 6 kwietnia 2023 roku, kamienica została wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków pod numerem 377.
Charakterystyka
Kamienica, kiedy miała swoją premierę, wyróżniała się luksusowym charakterem, zapewniając mieszkańcom komfort i nowoczesność. Była podłączona do kanalizacji, a także wyposażona w bieżącą wodę oraz gaz, co stanowiło niezwykły standard w tamtych czasach. Dodatkowo, dla wygody lokatorów zainstalowano windy, co znacznie ułatwiało codzienne życie. Mieszkania w budynku zajmowały powierzchnię około 150 metrów kwadratowych, co dawało przestronność i wygodę ich mieszkańcom.
Róg budynku został zaprojektowany w formie zryzalitowanej, podwyższonej wieży, z narożnikami w pełni przeszklonymi na wyższych kondygnacjach. Na wysokości czwartego piętra znajdują się wąskie tarasy, które biegną wzdłuż obu elewacji. Z uwagi na estetykę, na narożu, od strony placu Komuny Paryskiej, umieszczono wysunięte balkony, które są ażurowo ogrodzone metalowymi balustradami, co nadaje budowli lekkości i elegancji.
Wnętrze kamienicy zostało zaplanowane w sposób przemyślany. Oprócz głównej klatki schodowej, w której znajduje się winda, zaprojektowano oddzielne schody gospodarcze, które służyły personelowi. To rozwiązanie jest nietypowe, zwłaszcza w architekturze modernizmu, gdzie dąży się do zatarcia granic społecznych. Służbowa klatka schodowa została jednak połączona z mieszkaniami z obu stron głównej klatki, za pośrednictwem wąskiego przejścia, przypominającego przesmyk, otoczonego przeszklonymi ścianami.
Przypisy
- Henryk Lewinson [online], archimemory.pl [dostęp 23.05.2024 r.]
- MonikaM. Czechowicz, PLAC KOMUNY PARYSKIEJ - spacerowo, filmowo i... muzycznie [online], baedekerlodz.blogspot.com, 05.04.2014 r. [dostęp 23.05.2024 r.]
- AnnaA. Gronczewska, Modernistyczne domy Łodzi, które wybudowano przed wojną [online], dzienniklodzki.pl, 04.02.2022 r. [dostęp 23.05.2024 r.]
- AnnaA. Gronczewska, Łodzią rządzili pierwsi sekretarze PZPR. Oni kiedyś rządzili Łodzią, o wielu nazwiskach dziś nie pamiętamy [online], dzienniklodzki.pl, 08.11.2020 r. [dostęp 23.05.2024 r.]
- DominikD. Szatkowski, 5 najciekawszych modernistycznych budynków w Łodzi [online], F5, 21.11.2017 r. [dostęp 23.05.2024 r.]
- Gminna Ewidencja Zabytków [online], uml.lodz.pl, 13.04.2023 r. [dostęp 07.05.2024 r.]
- a b c BłażejB. Ciarkowski, KrzysztofK. Stefański, Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2018, s. 97-98, ISBN 978-83-7729-440-6.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Esplanada w Łodzi | Kamienica Steigertów w Łodzi | Kamienica Scheiblerów w Łodzi | Kamienica Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu w Łodzi | Dom Krystiana Wendischa | Dom Literatów w Łodzi | Dom mieszkalny urzędników Banku Polskiego w Łodzi | Dom Zgromadzenia Majstrów Tkackich w Łodzi | Kamienica Abrahama Prussaka w Łodzi | Kamienica Alojzego Balle w Łodzi | Kamienica Schmidtów w Łodzi | Kamienica Karola Kretschmera | Kamienica Józefa Czapiewskiego w Łodzi | Kamienica II Łódzkiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego | Kamienica Franciszka Fischera w Łodzi | Kamienica Edwarda Kindermanna | Kamienica przy ul. Narutowicza 91 w Łodzi | Kamienica Braci Dawida i Lejba Klajmanów | Kamienica Bernarda Glüksmana w Łodzi | Kamienica Abrahama Dudaka w ŁodziOceń: Kamienica Szymela i Heleny Wileńskich w Łodzi