Willa Mieczysława Neufelda w Łodzi


Willa Mieczysława Neufelda, zbudowana w stylu funkcjonalizmu modernistycznego, to niezwykle interesująca konstrukcja, która znajduje się przy pl. Komuny Paryskiej 2 w Łodzi. Jej atrakcyjność wzrasta w kontekście otoczenia – sąsiednie budynki, w tym kamienica Szymela i Heleny Wileńskich, a także kamienica wielkomiejska Jakuba Lando, tworzą wyjątkowy zespół architektoniczny.

Te konstrukcje stanowią doskonały przykład luksusowego budownictwa modernistycznego z okresu międzywojennego, które nadal zachwyca swoją formą i funkcjonalnością. Willa Neufelda jest nie tylko miejscem o wysokich walorach estetycznych, ale także istotnym elementem historycznym, który przyciąga miłośników architektury i historii Łodzi.

Historia

Willa Mieczysława Neufelda w Łodzi stanowi interesujący przykład architektury lat 30. XX wieku. Obiekt został zaprojektowany przez duet architektów: Jerzego Berlinera oraz Mieczysława Łęczyckiego, co świadczy o jego znaczeniu w kontekście ówczesnej twórczości. Budowę rozpoczęto w 1937 roku, a zakończono w 1938 roku. W pierwotnym zamyśle willa miała służyć jako miejsce zamieszkania dla dwóch rodzin, przypuszczalnie ojca ze synem.

Obecnie w willi funkcjonuje Przedszkole Miejskie nr 58, które zapewnia edukację i opiekę najmłodszym mieszkańcom Łodzi. Jednocześnie pełni rolę głównej siedziby Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 1, co podkreśla jej znaczenie w systemie edukacyjnym miasta.

Warto również zaznaczyć, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 772/2023, wydanym przez Prezydenta Miasta Łodzi w dniu 6 kwietnia 2023 roku, kamienica ta została włączona do Gminnej Ewidencji Zabytków pod numerem 378. Świadczy to o dbałości o ochronę dziedzictwa kulturowego oraz architektonicznego w regionie.

Charakterystyka

Budynek ten został wzniesiony pomiędzy nowoczesną, luksusową kamienicą Szymela i Heleny Wileńskich oraz kamienicą wielkomiejską Jakuba Lando, które znajdują się na pl. Komuny Paryskiej 1 oraz 3.

To piętrowa willa o prostokątnym kształcie, ulokowana w południowej pierzei placu Komuny Paryskiej, w układzie poprzecznym względem ulicy. Budowla składa się z piętra, częściowo użytkowego poddasza oraz piwnicy. Jej dach ma formę płaską, wyposażoną w ściankę kolankową z gzymsem na szczycie.

Elewacje budynku, z wyjątkiem północnej ściany, są zrealizowane w asymetryczny sposób. Na zewnętrzną powierzchnię składają się prostokątne płyty piaskowca, przy cokole z wykończeniem młotkowanym, natomiast wyżej zastosowano płyty polerowane. Uroku elewacjom dodają w pełni przeszklony wykusz na piętrze wschodniej elewacji oraz umieszczony na parterze taras, a nad nim, od zachodniej strony, wykusz z dużym oknem i balkonem.

Klatki schodowe usytuowane są w narożnikach budynku — w północno-wschodnim narożniku znajduje się klatka reprezentacyjna, natomiast w południowo-zachodnim klatka służbowa. Główne wejście umieszczone jest w północnej osi wschodniej elewacji, osłonięte jest dachem z falującej, żelbetowej płyty, która spoczywa na smukłych, okrągłych filarach. Ponad tym wejściem widnieje okno klatki schodowej przebiegające przez dwie kondygnacje, wypełnione dekoracyjnymi luksferami.

Willa mieści dwa przestronne mieszkania, każde z nich składa się z kilku pokoi o zbliżonym rozkładzie, usytuowane odpowiednio na parterze i piętrze. Mieszkanie na parterze posiada taras ogrodowy oraz wykusz od strony placu, podczas gdy piętro wzbogacono o płaskie wykusze, które wychodzą na dziedziniec i ogród, a także balkon przylegający do zachodniej strony budynku.

Cała willa usytuowana jest na prostokątnej, głębokiej działce, która od strony placu otoczona jest ogrodzeniem z ażurowych przęseł stalowych, wspartego na podmurówce, z furtką i bramą wjazdową prowadzącą na wschodni dziedziniec, połączenie z podwórkiem sąsiedniej kamienicy narożnej.

Przypisy

  1. Gminna Ewidencja Zabytków [online], uml.lodz.pl, 13.04.2023 r. [dostęp 07.05.2024 r.]
  2. Łódzkie wille w rękach dzieci, Łódzki Detal, s. 6 [dostęp 24.05.2024 r.]
  3. PM58 [online], zpm1lodz.wikom.pl [dostęp 24.05.2024 r.]
  4. BłażejB. Ciarkowski BłażejB., KrzysztofK. Stefański KrzysztofK., Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2018, s. 99-100, ISBN 978-83-7729-440-6.
  5. BłażejB. Ciarkowski BłażejB., KrzysztofK. Stefański KrzysztofK., Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2018, s. 97-98, ISBN 978-83-7729-440-6.
  6. a b c d e JoannaJ. Olenderek JoannaJ., Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa Tom 2, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2012, s. 152, ISBN 978-83-7729-088-0.
  7. GustawG. Romanowski GustawG., Mia100 Kamienic. Przywracanie normalności, „Kronika Miasta Łodzi”, 4 (72), uml.lodz.pl, 2015, s. 51, ISSN 1231-5354 [dostęp 25.04.2024 r.]

Oceń: Willa Mieczysława Neufelda w Łodzi

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:17