Willa Leona Rappaporta


Willa Leona Rappaporta to uznawany obiekt architektoniczny, który znajduje się w malowniczej Łodzi, przy ulicy Rewolucji 1905 r. (dawnej Południowej) 44. Ta elegancka willa jest świadectwem historycznych wydarzeń oraz rozwoju miejskiego regionu.

Warto zaznaczyć, iż ul. Rewolucji 1905 r. to nie tylko lokalizacja willi, ale również ulica bogata w ważne dla Łodzi obiekty, które przyciągają uwagę turystów oraz miłośników architektury.

Historia

Willa, wzniesiona pomiędzy rokiem 1904 a 1905, powstała z zamysłem łódzkiego przedsiębiorcy Leona Rappaporta, który był osobistością znaną w swoim czasie. Projekt tego charakterystycznego budynku jest przypisywany dwóm architektom, Dawidowi Landemu oraz Gustawowi Landau-Gutentegerowi, którzy stworzyli również plany dla innych secesyjnych obiektów w Łodzi, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju architektury tego miasta.

Pierwotne zagospodarowanie wnętrza obiektu przedstawia interesujący obraz jego funkcji. Na parterze znajdował się kantor, a wyższe kondygnacje, pierwsze i drugie piętro, miały charakter prywatny. W tylnej części posesji usytuowane były składy towarowe, co dodawało innowacyjnego charakteru całej inwestycji. Dziś, w tej imponującej willi swoją siedzibę ma Wyższa Szkoła Humanistyczna „Wschód-Zachód”, która kontynuuje tradycję edukacyjną w tym historycznym miejscu.

Architektura

Willa Leona Rappaporta to dwupiętrowy budynek, który jest podpiwniczony. Został on zbudowany z ciemnoczerwonej cegły, co nadaje mu niezwykły charakter. Elewacja budynku została pokryta gładkim tynkiem, który ozdobiono bogatymi jasnymi dekoracjami stiukowymi o motywach roślinnych. Warto zauważyć, że dekoracje te wzbogacono o ciemne boniowanie, a także chropowaty tynk, który pokrywa głównie klińce łuków okiennych.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów willi jest kwadratowa klatka schodowa, która ma formę wieży. Jest ona przykryta spadzistym dachem, co dodaje całości elegancji. Wnętrza budynku zachowały się w imponującym stanie: do dziś można podziwiać bogato zdobione sztukaterie, które dodają wnętrzom wyjątkowego uroku i historycznej wartości.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 29.08.2011 r.]
  2. a b c R.Bonisławski i J.Podolska: Spacerownik: Od Kilińskiego do Wschodniej, bezpł. dod. do Gazety Wyborczej Łódź, 02.10.2008 r.
  3. Siedziba Uczelni – Willa Rappaporta. WSH „Wschód-Zachód”. [dostęp 02.02.2010 r.]
  4. Urząd Miasta Łodzi: Pałace i wille. uml.lodz.pl. [dostęp 19.01.2010 r.]

Oceń: Willa Leona Rappaporta

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:20