Willa Ludwika Anstadta


Willa, znana jako willa Ludwika Anstadta, to obiekt architektoniczny o wyjątkowym charakterze. Położona jest na ulicy Sędziowskiej 18, w malowniczym Parku imienia Andrzeja Struga, który znajduje się w Łodzi.

Ta neorenesansowa willa zachwyca swoim stylowym wyglądem oraz bogatą historią, która odzwierciedla dawną świetność regionu. Jej architektura stanowi ważny element krajobrazu miejskiego, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów zainteresowanych dziedzictwem kulturowym.

Historia

Historia willi sięga roku 1900, kiedy to została zbudowana z myślą o Ludwiku Anstadtcie. Obiekt ten mieści się w parku im. Andrzeja Struga, który w przeszłości był miejscem stawów rybnych. To właśnie tam przechowywano lód, używany do schładzania piwa.

W 1937 roku miasto nabyło park, a kilka lat później, w latach 40. XX wieku, stawy zostały zasypane, co zmieniło charakter tego miejsca. W willi mieszkał syn Ludwika, Karol W. Anstadt, który zajmował się prowadzeniem browaru. W trakcie okupacji niemieckiej willa była miejscem, gdzie prowadzono kontrowersyjne doświadczenia, określane jako pseudomedyczne.

Po zakończeniu wojny budynek zyskał nowe przeznaczenie, stając się przedszkolem dla dzieci. Współcześnie, pomimo znacznej dewastacji, w willi funkcjonuje świetlica środowiskowa, a także Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty Łódź-Bałuty.

Czasy współczesne

W chwili obecnej willa Ludwika Anstadta jest wystawiona na sprzedaż. W dniu 13 maja 2020 roku, Rada Miejska w Łodzi podjęła Uchwałę numer XXV/860/20, która dotyczyła zgody na zbycie nieruchomości znajdującej się na ulicy Sędziowskiej 18. Uchwała przewidywała również obniżenie bonifikaty od ceny sprzedaży.

Decyzja o sprzedaży budynku wywołała **wielkie kontrowersje** wśród społeczności lokalnej oraz sprzeciw ze strony mieszkańców Łodzi. W odpowiedzi, 1 października 2020 roku, obywatele złożyli petycję do Rady Miejskiej w Łodzi, protestując przeciwko planom sprzedaży tego cennego zabytku. Już wcześniej, 30 kwietnia 2020 roku, jeden z radnych złożył interpelację, w której wyraził swoje negatywne nastawienie do zamiarów dotyczących zbycia willi.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 29.08.2011 r.]
  2. Redakcja, Willa Anstadta w Łodzi się sypie. Czy ktoś ją uratuje? [ZDJĘCIA] [online], Dziennik Łódzki, 24.08.2013 r. [dostęp 25.05.2021 r.]
  3. Uchwała Rady Miejskiej w wyszukiwarce uchwał. [online] [dostęp 07.11.2020 r.]
  4. Uchwała Rady Miejskiej numer XXV/860/20 [online] [dostęp 07.11.2020 r.]
  5. Treść petycji na stronie Urzędu Miasta Łodzi [online] [dostęp 07.11.2020 r.]
  6. Strona Urzędu Miasta Łodzi, na której znajdują się interpelacje. [online]

Oceń: Willa Ludwika Anstadta

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:21