Dawny biurowiec Siemensa w Łodzi


Dawny biurowiec Siemensa, będący znaczącą kamienicą w Łodzi, mieści się przy ulicy Piotrkowskiej 96. To miejsce nie tylko zachwyca swoją architekturą, ale także odgrywa istotną rolę w historii miasta.

Położenie przy tej kultowej ulicy sprawia, że jest to doskonały punkt do odkrywania uroków Łodzi oraz jej bogatej przeszłości.

Historia

Projekt tego wyjątkowego budynku został zainicjowany przez Towarzystwo Zakładów Elektrotechnicznych „Siemens i Halske”, które w 1910 roku nabyło działkę od spadkobierców Samuela Czamańskiego. Sześciokondygnacyjna struktura została oddana do użytku w 1913 roku, a jej fasada w znaczący sposób odróżnia się od secesyjnej zabudowy Łodzi. Cechują ją ogromne przeszklenia oraz okładzina z naturalnego piaskowca, a także stylistyczne nawiązania do architektury Berlina, Paryża czy Wiednia. Gmach ten uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł architektonicznych Łodzi z początków XX wieku, a 20 stycznia 1971 roku został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/72 jako „Kamienica wielkomiejska – dawna siedziba Siemensa, charakterystyczny przykład klasycznego modernizmu w architekturze”.

Okazała kamienica stała się siedzibą firmy „Siemens & Halske”, która dostarczała oraz wykonywała instalacje elektrotechniczne w łódzkich przędzalniach, tkalniach i drukarniach. Po konsolidacji w 1966 roku firma ta przekształciła się w dużego gracza w branży elektrycznej, stając się częścią niemieckiego potentata Siemens. Na parterze budynku w 1913 roku uruchomiono dom handlowy, gdzie sprzedawano nowoczesne urządzenia AGD. Wśród wystawianych produktów były elektryczne odkurzacze, telefony oraz inne innowacyjne technologie.

W 1914 roku gmach gościł luksusowe delikatesy braci Ignatowicz, które importowały wina oraz oferowały różnorodne towary kolonialne i egzotyczne owoce, zaopatrując fabrykantów oraz wyższą klasę społeczną w Łodzi.

W latach 20. XX wieku budynek przeszedł w ręce Banku Handlowo-Przemysłowego, a w okresie międzywojennym siedzibę miało tu również Związku Przemysłu Włóknistego w Łodzi. W łódzkim oddziale zagościł także Polski Czerwony Krzyż. Po zakończeniu II wojny światowej, redakcje łódzkich gazet, takie jak Głos Robotniczy, Dziennik Łódzki oraz Express Ilustrowany, znalazły tutaj swoje miejsce. W budynku działały również Polska Agencja Prasowa oraz łódzki oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a na pierwszym piętrze mieścił się Klub Dziennikarza. Mieszkańcy Łodzi zaczęli nazywać go obiegowo Domem Prasy, co funkcjonowało jeszcze w latach 80. XX wieku.

W 1984 roku budynek wkroczył w historię polskiego rocka, kiedy to na jego dziedzińcu zespół Maanam kręcił teledysk do przeboju „Lucciola”, w wykonaniu Kory. W 2007 roku Miasto Łódź ogłosiło przetarg na sprzedaż oraz rewitalizację kamienicy, którą nabył prywatny inwestor. Jednakże projekt adaptacji budynku na cele usługowo-mieszkalne nie został zrealizowany i przez wiele lat pozostawał w oczekiwaniu na realizację.

W 2021 roku kamienicę zakupiła firma VP Piotrkowska 96 Sp. z o.o. i powstał nowy projekt przekształcenia budynku w luksusowe apartamenty oraz lokale usługowe na parterze, znany szeroko jako Kamienica Siemensa. 13 grudnia 2022 roku projekt uzyskał akceptację Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a 7 lutego 2023 roku Prezydent Łodzi przyznał pozwolenie na budowę. Planowo w budynku ma powstać 87 mieszkań oraz 3 lokale gastronomiczne, a generalnym wykonawcą robót został warszawski Conspace Sp. z o.o. z Grupy Consteel Sp. z o.o. Przewidywany termin zakończenia prac przypada na pierwszy kwartał 2026 roku.


Oceń: Dawny biurowiec Siemensa w Łodzi

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:23