Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi


Muzeum Sportu i Turystyki to specjalistyczna placówka, która pełni rolę oddziału Muzeum Miasta Łodzi. Znajduje się w obrębie Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej, co pozwala na połączenie sportu z edukacją oraz badaniami naukowymi.

W muzeum zaprezentowana jest bogata historia aktywności fizycznej, która miała miejsce na terenach łódzkich. Ekspozycje efektywnie ukazują nie tylko lokalne tradycje sportowe, ale także wpływ sportu na życie społeczne i kulturalne regionu.

Zarówno amatorzy historii, jak i pasjonaci sportów, będą mogli odkryć wiele niezwykłych faktów oraz eksplorować zjawiska związane z dziedzictwem sportowym Łodzi.

Historia

„Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi zostało otwarte 18 stycznia 1982 roku w hali sportowej MOSiR w Łodzi. Jest to oddział Muzeum Historii Miasta Łodzi, powstały dzięki inicjatywie Komitetu Założycielskiego. W jego skład weszli znaczący przedstawiciele łódzkiego sportu i kultury: Henryk Grenda, który był dyrektorem Wydziału Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Maciej Łukowski z Wydziału Kultury i Sztuki, Roman Balcerzak – dyrektor Łódzkiego Ośrodka Sportu, oraz Antoni Szram z Muzeum Historii Miasta Łodzi. W tym zespole znalazł się również Andrzej Bogusz, znany historyk sportu, a także sportowcy, tacy jak Józef Pisarski i Władysław Król.

Podczas ceremonii otwarcia wstęgę przecięli znani sportowcy: Jadwiga Wajsówna, Maria Kwaśniewska oraz Józef Pisarski. W 2016 roku muzeum zostało zamknięte, a jego zbiory przeniesiono do magazynu znajdującego się na placu Wolności w Łodzi. Uroczyste ponowne otwarcie miało miejsce 18 października 2018 roku w nowej siedzibie, mieszczącej się w gmachu Zatoki Sportu.

Obecnie Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi zlokalizowane jest w nowoczesnym Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Jego przestrzeń o powierzchni ponad stu metrów kwadratowych, została przeznaczona na stałą wystawę, która ma na celu ukazanie bogatych tradycji sportowych regionu łódzkiego. Ekspozycja jest podzielona na cztery główne części, które opowiadają o znaczących wydarzeniach i postaciach związanych z łódzkim sportem, a także akcentują istotę aktywności fizycznej w kontekście zdrowia.

Zwiedzający mają także możliwość zapoznać się z biografiami najwybitniejszych sportowców z Łodzi. Oprócz tego, muzeum oferuje różnorodne programy edukacyjne, w tym spotkania, lekcje muzealne oraz konkursy.

Muzeum jest otwarte od środy do niedzieli, a środa to dzień, kiedy wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Kierownicy

W Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi funkcjonowali różni kierownicy, którzy przyczynili się do rozwoju tej instytucji. Wśród nich warto wymienić:

  • Andrzej Bogusz (1982–1998),
  • Janusz Jędrych,
  • Teresa Andrzejewska,
  • Antoni Szram (2003–?),
  • Sebastian Glica.

Przypisy

  1. Skandal w Łodzi. Urzędnicza obojętność. Gdzie jest Muzeum Sportu? [online], Łódź Nasze Miasto, 16.09.2021 r. [dostęp 10.06.2023 r.]
  2. Muzeum Sportu i Turystyki – nieczynne do odwołania – Muzeum Miasta Łodzi [online], muzeum-lodz.pl [dostęp 14.02.2021 r.]
  3. Godziny otwarcia – Muzeum Miasta Łodzi – Muzeum Miasta Łodzi [online], muzeum-lodz.pl [dostęp 16.03.2022 r.]
  4. Historia Muzeum. Muzeum Miasta Łodzi. [dostęp 31.10.2018 r.]
  5. Muzeum Sportu działa w Zatoce Sportu PŁ. Zatoka Sportu PŁ. [dostęp 31.10.2018 r.]
  6. JoannaJ. Podolska JoannaJ., Andrzej Bogusz. Dzieje łódzkiego sportu, „Biuletyn Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych” (9), docplayer.pl, kwiecień 2008 [dostęp 09.06.2023 r.]
  7. a b KamilaK. Cybulska KamilaK., Uczy szacunku do kultury fizycznej, „Kronika Miasta Łodzi”, bc.wbp.lodz.pl, 2004 [dostęp 09.06.2023 r.]

Oceń: Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:21