W Łodzi znajdują się dwa pomniki Władysława Reymonta, oba usytuowane przy słynnej ulicy Piotrkowskiej. Pierwszy z nich został odsłonięty 21 października 1978 roku z udziałem mieszkańców miasta oraz zaproszonych gości. Uroczystość miała na celu uczczenie 100-lecia urodzin pisarza oraz jego znaczenia dla regionu.
Pomysł budowy pomnika pojawił się już w latach 50. XX wieku, jednak realizacja projektu miała miejsce dopiero w drugiej połowie lat 70. Po ogłoszeniu konkursu i zatwierdzeniu projektu Wacława Wołosewicza, nad którym prace rozpoczęto w 1978 roku, powstał monumentalny pomnik przedstawiający Reymonta trzymającego kłosy pszenicy. Symbolika ta nawiązuje do jego nagrodzonej powieści „Chłopi”, która przyniosła mu uznanie na arenie międzynarodowej.
Drugi pomnik, znany jako Kufer Reymonta, znajduje się w pobliżu przy ul. Piotrkowskiej 137. Obydwa monumenty są nie tylko świadectwem życia i twórczości Władysława Reymonta, ale także stanowią istotny element dziedzictwa Łodzi. Pomniki te przypominają mieszkańcom o lokalnej historii oraz bogatej tradycji literackiej regionu.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Pomniki Władysława Reymonta w Łodzi – symboliczne miejsca pamięci
Zobacz Także