W Łodzi odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające setną rocznicę odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza. Pomnik, będący pierwszym tego typu w Polsce, został odsłonięty 22 marca 1925 roku, będąc symbolem pamięci o poległych żołnierzach. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, kombatantów oraz uczniów z łódzkich szkół. Wiceprezydent miasta podkreślił znaczenie tego momentu oraz historię związaną z pomnikiem.
Na placu Katedralnym im. Jana Pawła II zgromadzili się licznie przedstawiciele różnych instytucji, w tym parlamentarzyści, władze miejskie, a także organizacje kombatanckie. Ceremonia była pełna podniosłości, a delegacje łódzkich szkół złożyły wiązanki kwiatów, oddając w ten sposób hołd tym, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Wiceprezydent Adam Wieczorek przypomniał, że idea Grobu Nieznanego Żołnierza jest symbolicznym gestem czci dla tych, którzy walczyli i ponieśli ofiarę, nie będąc znani z imienia i nazwiska.
Warto przypomnieć historię Grobu Nieznanego Żołnierza, którego pomnik został zaprojektowany przez Stanisława Kazimierza Ostrowskiego. Pomnik nie zawiera szczątków żadnego żołnierza, a jego przesłanie od samego początku miało charakter symboliczny. Po zniszczeniu przez okupantów w 1939 roku, Grob został odbudowany i ponownie odsłonięty w 1946 roku. Od tego momentu stał się miejscem patriotycznych uroczystości. Organizatorami bieżących obchodów były Towarzystwo „Strzelec” oraz Jakub Klimkiewicz, a wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi, Hanny Zdanowskiej.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Uroczystości z okazji 100-lecia odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza w Łodzi
Zobacz Także