Sara Zyskind, urodzona w Łodzi w 1927 roku, była świadkiem dramatycznych wydarzeń czasów II wojny światowej. Ocalała z Litzmannstadt Getto, a po wojnie stała się nie tylko autorką książek autobiograficznych, ale także aktywną uczestniczką życia społecznego. Jej przeżycia z okresu Holokaustu nie tylko wpłynęły na jej twórczość literacką, ale także stały się przedmiotem wspomnień w instytucjach oświatowych w Izraelu.
W młodości Sara Zyskind straciła rodziców, którzy zmarli w wyniku działań wojennych i zostali pochowani na łódzkim cmentarzu. Przez wiele lat musiała stawić czoła trudnym warunkom życia w getcie, a jej los jeszcze bardziej się pogorszył, gdy w sierpniu 1944 roku trafiła do obozu Auschwitz-Birkenau. Po wielu nieprzyjemnych doświadczeniach, Sędziego wyzwolenia postanowiła opuścić Polskę i wyemigrować do Izraela.
Podróż do nowego kraju była pełna wyzwań, w tym zatrzymania przez brytyjskich żołnierzy i internowania na Cyprze. Po dotarciu do Izraela związała się z ruchem kibucowym i uczestniczyła w walkach o niepodległość nowego państwa. Po zakończeniu wojny osiedliła się w Tel-Awiwie, gdzie prowadziła życie pełne pasji. Wspomnienia z czasów wojny opisała w swoich książkach, które zostały wydane w kilku krajach, w tym w Polsce i USA. Sara Zyskind zmarła w 1994 roku, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w historii.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Życie Sary Zyskind – Łódzkiej Ocalonej z Getta
Zobacz Także