Areszt Śledczy w Łodzi to największa jednostka penitencjarna w tym mieście, zlokalizowana na osiedlu Doły, przy ulicy Smutnej 21, naprzeciwko byłego ośrodka szkoleniowego WORD. Ta placówka została oddana do użytku w 1964 roku i obecnie składa się z trzech pawilonów, z których każdy zawiera cztery oddziały.
Jednostka ta pełni istotną rolę w systemie penitencjarnym, przeznaczona jest do tymczasowego aresztowania mężczyzn, ale także obejmuje skazanych oraz mężczyzn, wobec których prowadzone są postępowania bez zastosowania tymczasowego aresztu. Na terenie Aresztu przebywają również skazani, którzy zostali skierowani do odbywania kary w zakładzie karnym typu zamkniętego dla recydywistów. Nominalna pojemność jednostki wynosi 1091 miejsc, podczas gdy maksymalna czasowa pojemność została ustalona na 703 miejsca zakwaterowania do dnia 31 grudnia 2020 roku.
W jednym z oddziałów funkcjonuje Ośrodek Diagnostyczny, który zajmuje się przeprowadzaniem badań psychologicznych i psychiatrycznych osadzonych, na podstawie art. 83 § 1 Kodeksu Karnego Wykonawczego. Celem tych badań jest określenie dalszych warunków odbywania kary przez osadzonych. Powierzchnia Aresztu Śledczego w Łodzi wynosi około 5,5 ha, a jego infrastruktura składa się z trzech pawilonów mieszkalnych, budynku administracji oraz zaplecza gospodarczego, które obejmuje warsztaty, pralnię, kuchnię i magazyny.
Dodatkowo, poza terenem ścisłym Aresztu, znajdują się budynki kotłowni oraz Centralnej Składnicy Magazynowej CZSW, która mieści siedzibę Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi. Dzięki tym zasobom, Areszt Śledczy w Łodzi pełni ważną funkcję w kontekście systemu penitencjarnego regionu.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki wojskowe":
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi | Szpital Kliniczny nr 3 im. dr. Seweryna Sterlinga w Łodzi | Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 im. WAM w Łodzi – Centralny Szpital Weteranów | Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w ŁodziOceń: Areszt Śledczy w Łodzi