Szpital Kliniczny nr 3 im. dr. Seweryna Sterlinga w Łodzi


Szpital Kliniczny nr 3 im. dr. Seweryna Sterlinga w Łodzi to placówka, która od 1947 roku ma swoją siedzibę w pałacyku usytuowanym przy ulicy Sterlinga 1/3. Warto zaznaczyć, że wcześniej w tym budynku mieścił się Żydowski Szpital im. Izraela i Leony Poznańskich.

Budynek szpitala, będący jednym z istotnych obiektów architektonicznych Łodzi, został zaprojektowany przez uznanych architektów: Juliusza Junga oraz Hilarego Majewskiego.

Szpital Kliniczny nr 3 im. dr. Seweryna Sterlinga Akademii Medycznej w Łodzi odgrywa kluczową rolę w obszarze nauki, edukacji oraz świadczenia usług medycznych w makroregionie łódzkim. W szczególności zajmuje się chirurgią, zapewniając kompleksową opiekę medyczną dla mieszkańców dzielnicy Bałuty.

Historia i organizacja

Szpital Kliniczny nr 3 im. dr. Seweryna Sterlinga w Łodzi ma bogatą historię, której początki sięgają lat 1885-1890, kiedy to małżeństwo Izraela i Leoni Poznańskich postanowiło zbudować obiekt z myślą o społeczności żydowskiej. Taki wybór był podyktowany możliwością dostosowania opieki medycznej do wymogów koszerności, co byłoby trudne do osiągnięcia w innych placówkach. W jego wnętrzu zorganizowano również synagogę, co podkreślało znaczenie duchowe tego miejsca, a rabin regularnie odwiedzał szpital, gdzie serwowano jedzenie spełniające zasady koszerności. Dodatkowo, osoby ubogie miały możliwość leczenia się na koszt gminy żydowskiej.

W ciągu swojego istnienia, szpital przyjął nazwisko Fundatorów – Izraela i Leoni Poznańskich, chociaż w Łodzi był potocznie określany jako szpital żydowski. Znaczącym momentem w historii placówki miało miejsce w 1898 roku, kiedy to dr Seweryn Sterling, znany badacz chorób piersiowych, zainicjował pierwszy w Królestwie Polskim oddział dla pacjentów chorujących na gruźlicę.

Okres międzywojenny przyniósł zmiany, gdy szpital otworzył się na pacjentów różnych wyznań, co świadczyło o jego silnej pozycji w systemie opieki zdrowotnej. Po II wojnie światowej szpital przez dwa lata pełnił funkcję koszar wojskowych, a następnie przyjął nazwę Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej im. Seweryna Sterlinga.

W skład szpitala klinicznego weszły II Klinika Chorób Wewnętrznych oraz II Klinika Chirurgiczna. W roku 1975 kliniki te zostały przekształcone w Klinikę Kardiologii i Klinikę Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Naczyń Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej w Łodzi. II Klinika Chorób Wewnętrznych była prowadzona przez prof. Jerzego Jakubowskiego, a następnie przez prof. Włodzimierza Musiała, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju diagnostyki chorób serca.

Kolejnym kluczowym wydarzeniem było przybycie prof. Jana Molla do II Kliniki Chirurgicznej w 1958 roku. W jego czasach oddział zyskał nowoczesne wyposażenie i stał się ośrodkiem pionierskich zabiegów kardiochirurgicznych, w tym niepodważalnie ważnym przeszczepie serca, który miał miejsce 4 stycznia 1969 roku jako pierwsi w Polsce. Prof. Moll jako pierwszy zainicjował również chirurgiczne leczenie choroby wieńcowej poprzez zastosowanie żylnych pomostów aortalno-wieńcowych.

W styczniu 2006 roku, w wyniku przekształceń w organizacji, szpital stał się częścią Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a tym samym zyskał nowe struktury i wsparcie naukowe. Od tego momentu Szpital Kliniczny im. dr. Seweryna Sterlinga był powiązany z Centralnym Szpitalem Weteranów w Łodzi.

W listopadzie 2015 roku, po przeniesieniu Kliniki Kardiologii do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, także Klinika Kardiochirurgii ostatecznie zmieniła lokalizację. Obecnie w budynku szpitala znaduje się Klinikę Endokrynologii, pod kierownictwem prof. dr. hab. Jana Komorowskiego, w której swoją pracę kontynuują również profesorowie Marek Pawlikowski i Jolanta Kunert-Radek.

Przypisy

  1. Sześćdziesięciolecie kardiologii w Szpitalu im. Seweryna Sterlinga (1950–2010) https://www.termedia.pl/Szescdziesieciolecie-kardiologii-r-nw-Szpitalu-im-Seweryna-Sterlinga-1950-2010-,40,16072,1,1.html
  2. Klinika Endokrynologii. www.uskwam.umed.lodz.pl. [dostęp 21.03.2017 r.]
  3. Jerzy Kuch, Janusz Skalski, Wanda Kawalec: Polskie szkoły kardiologiczne – kardiochirurgiczne – kardiologii dziecięcej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008 r., s. 272-294. ISBN 978-83-01-15544-5.
  4. Krzysztof Stefański: Jak zbudowano przemysłową Łódź. Architektura i urbanistyka miasta w latach 1821–1914. Łódź: Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego, 2001 r., s. 132. ISBN 838-63-3453-3.
  5. 15. Kardiochirurgia. W: Wojciech Noszczyk (red.): O chirurgii polskiej końca XX wieku. Warszawa: Fundacja Polski Przegląd Chirurgiczny, 2001 r., s. 203. ISBN 83-911977-4-3.
  6. 15. Kardiochirurgia. W: Wojciech Noszczyk (red.): O chirurgii polskiej końca XX wieku. Warszawa: Fundacja Polski Przegląd Chirurgiczny, 2001 r., s. 183. ISBN 83-911977-4-3.
  7. Jan Moll: Tajemnice serca – wspomnienia. Łódź: Wydawnictwo ADI, 1997 r., s. 99. ISBN 83-85815-18-X.
  8. Dawny szpital Izraela i Leony Poznańskich – obecnie Szpital Kliniczny AM im. Seweryna Sterlinga
  9. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 im. WAM w Łodzi - Centralny Szpital Weteranów

Oceń: Szpital Kliniczny nr 3 im. dr. Seweryna Sterlinga w Łodzi

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:23