Beczki Grohmana to neogotycka brama zakładowa, która została wzniesiona w 1896 roku przy ulicy Targowej 46. Znajduje się ona na Księżym Młynie w Łodzi i jest częścią historycznego dziedzictwa miasta. Zrealizowana w ramach inwestycji Fabryki Ludwika Grohmana, brama ta jest przykładem architektury przemysłowej z przełomu XIX wieku.
W obecnych czasach, Beczki Grohmana zostały starannie odrestaurowane, a ich pierwotna funkcja uległa zmianie. Stanowią one teraz jedno z najważniejszych miejsc dla turystów oraz miłośników historii, przypominając o bogatej industrialnej przeszłości Łodzi. Dla wielu są one symbolem nie tylko przemysłu, ale i regionalnej tożsamości tego niezwykłego miasta.
Charakterystyka
Nazewnictwo
Brama, która powstała, zyskała status ikony dla przedsiębiorstwa Rodziny Grohmanów. Jej najbardziej charakterystycznym elementem są białe kolumny, które tutejsza społeczność zaczęła nazywać beczkami. To określenie jest jednak mylące, ponieważ architekt miał na myśli przedstawienie tych kolumn jako szpulek nici w związku z działalnością firmy. Pojawiła się pomyłka, gdyż mieszkańcy interpretowali kolumny jako zbiorniki na wodę, co mogło być sugerowane przez bliską lokalizację remizy pożarniczej oraz historyczne osiągnięcia Rodziny Grohmanów w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, co przyczyniło się do ich uznania zarówno w kraju, jak i za granicą.
Architektura
Projektantem tej imponującej budowli był ówczesny architekt miejski w Łodzi, Franciszek Chełmiński. Brama została zbudowana z nietynkowanej czerwonej cegły, co nawiązuje do stylu neogotyckiego. Neogotycki łuk został umieszczony na dwóch kolumnach w formie szpulek nici, które, jak już wspomniano, zostały mylnie określone mianem beczek. Na dolnej części bramy umieszczono prostokątne, ornamentowane drewniane wrota, które prowadzą do tkalni. Po bokach bramy możemy zauważyć symetryczne okna z dekoracyjną secesyjną kratą.
Nad wyższą arkadą umieszczony jest zębaty szczyt, który przypomina piękne średniowieczne zamki. U samego szczytu znalazła się wykonana w stylu secesyjnym żelazna rzeźba, przedstawiająca sylwetkę orła z rozpostartymi skrzydłami. Ta niezwykła rzeźba przetrwała okres okupacji oraz różne wpływy, które miały na celu zniemczenie Łodzi, jednak po roku 1950 zniknęła w nieznanych okolicznościach. Odnowiona w 2008 roku, brama została wyłączona z funkcji użytkowych i obecnie stanowi unikalne świadectwo przeszłości oraz cenną atrakcję turystyczną.
Przeznaczenie
- w dwudziestoleciu międzywojennym brama prowadziła do fabryki Zjednoczonych Zakładów Włókienniczych Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana SA w Łodzi, która była największym przedsiębiorstwem w Europie,
- po znacjonalizowaniu przemysłu, w latach 1945–1989 za nią funkcjonowały Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex”,
- z czasem cały kompleks został zaadaptowany do celów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co wiązało się z renowacją bramy,
- obecnie 'Beczki Grohmana’ są atrakcyjnym punktem dla turystów.
Przypisy
- Beczki Grohmana [online], lodz.travel [dostęp 20.07.2024 r.]
- Beczki Grohmana. turystyczna.lodz.pl. [dostęp 12.02.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Aeroklub Łódzki | Zbiorniki wody na Stokach w Łodzi | Rudzka GóraOceń: Beczki Grohmana w Łodzi