Henryk Grohman, urodzony 2 listopada 1862 roku w Łodzi, a zmarły 3 marca 1939 roku w tym samym mieście, był znaczącą postacią w historii przemysłowej Łodzi. Jako łódzki fabrykant, stał na czele rodzinnego imperium przemysłowego, które odziedziczył po swoim ojcu, Ludwiku Grohmanie.
Henryk Grohman aktywnie uczestniczył w życiu gospodarczym regionu, a także pełnił ważną rolę w Radzie Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów, znanym jako Lewiatan, od 1920 roku. Jego zaangażowanie w przemysł oraz wpływ na lokalną gospodarkę czyni go postacią o istotnym znaczeniu dla Łodzi.
Życiorys
Henryk Grohman był najstarszym synem Ludwika, który po zgonie swojego ojca przejął dowództwo w rodzinnej firmie. Jego rządy przyniosły liczne zmiany, a on sam odegrał kluczową rolę w jej rozwoju, przeobrażając ją w nowoczesny wielowydziałowy kombinat włókienniczy. Fokusem rozbudowanej fabryki była ogromna tkalnia mechaniczna położona przy ul. Targowej. Do jej wejścia prowadziła imponująca brama, która w potocznej mowie znana była jako „Beczki Grohmana”. Te symboliczne elementy stały się nieodłącznym znakiem nie tylko przedsiębiorstwa, ale także całej Łodzi przemysłowej.
W 1889 roku działalność Grohmanów przekształciła się w akcyjną spółkę „Towarzystwo Akcyjne Zakładów Przemysłowych Ludwika Grohmana”. Częścią bogatego „królestwa Grohmanów” były również liczne pałace i wille, które kolejni członkowie rodziny projektowali i rozbudowywali. W 1881 roku, naprzeciw domu Traugotta Grohmanna oraz fabryki, wybudowano neorenesansową willę, której architektem był Hilary Majewski. W 1892 roku Henryk Grohman zamieszkał w innej willi, usytuowanej przy ulicy Tymienieckiego 24.
W styczniu 1917 roku, w wyborach do Rady Miejskiej w Łodzi, Henryk uzyskał mandat radnego występując z listy Komitetu Wyborczego Pięciu Zrzeszeń Przemysłu i Handlu. Ponadto był członkiem Komitetu Ofiary Narodowej Tymczasowej Rady Stanu, a w 1918 roku Rada Regencyjna mianowała go na członka Rady Stanu. W 1921 roku, w wyniku fuzji fabryki Scheiblerów z zakładami Grohmanów, powstał największy kompleks przemysłowy w Łodzi – „Zjednoczone Zakłady Włókiennicze Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana – Spółka Akcyjna w Łodzi”.
Henryk Grohman był znany jako mecenas kultury – jego zainteresowania obejmowały zarówno polską, jak i obcą grafikę oraz sztukę orientalną. Artystów, których zapraszał do swojego domu, przyjmował z otwartymi ramionami, organizując w sali balowej koncerty fortepianowe, w których występowali tacy geniusze jak Paderewski, a także zjawiskowy Witkacy. Grohman był także renesansowym znawcą sztuki i zbieraczem. Jego cenny zbiór egzotycznych instrumentów muzycznych przekazał na rzecz Muzeum Etnograficznego w Warszawie, które tragicznie spłonęło w 1939 roku. Skrzypce Stradivariusa, które zdeponował w Muzeum Narodowym, zostały zagrabione przez Rosjan pod koniec wojny i nigdy nie wróciły do jego rodziny.
Do Muzeum Narodowego oddał także cenne zbiory ceramiki i grafiki japońskiej, które gromadził przed 1914 rokiem. W jego kolekcji znalazły się również grafiki japońskie, które ofiarował do Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Księgozbiór, w bardzo osobisty sposób, przekazał bibliotece publicznej w Łodzi. W jego działalności kulturalnej ważną rolę odegrał tytuł pierwszego prezesa Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego.
Henryk Grohman spoczął w rodzinnym grobowcu Grohmanów znajdującym się w części ewangelicko-augsburskiejStarego Cmentarza w Łodzi. Jego żona, Matylda Trenkler, była jego ciotką, jako że jej pierwszy mąż, Teodor, był bratem matki, Pauliny Trenkler.
Ordery i odznaczenia
Henryk Grohman był znany ze swojej licznych osiągnięć, które zostały nagrodzone przez różne instytucje. Jego wkład w rozwój kraju został doceniony poprzez nadanie mu prestiżowych odznaczeń.
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 30 kwietnia 1925 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany 9 listopada 1931 roku.
Przypisy
- Po raz pierwszy od II wojny mamy w Polsce stradivariusa. Dzięki tajemniczemu miliarderowi [online], wyborcza.pl [dostęp 04.08.2023 r.] (pol.).
- Anna Gronczewska, Rodzina Grohmanów tworzyła potęgę Łodzi, [w:] „Polska. Dziennik Łódzki. Magazyn Rodzinny”, 17.10.2009 r., s. 2.
- Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska: Spacerownik – Stary Widzew. Łódź: Agora, 24.05.2007 r., s. 8.
- Edyta Białas: Zespół willi Henryka Grohmana w Łodzi. lodzkie.travel. [dostęp 18.10.2012 r.]
- Maria Dankowska, Grohmanowie – ze skromnego domu do okazałych willi, [w:] „Kultura i Biznes”, VIII–IX 2006 r., nr 31, s. 7.
- Leszek Skrzydło: Rody fabrykanckie. Łódź: Oficyna Bibliofilów, 1999 r., s. 44–48.
- M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 346 „za zasługi przy organizacji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu”.
- M.P. z 1925 r. nr 102, poz. 434 „za wybitne zasługi na polu przemysłowem i społecznem”.
- M.P. z 1918 r. nr 57, s. 1 Dział Urzędowy.
- Włodzimierz Suleja, Tymczasowa Rada Stanu, Warszawa 1998 r., s. 221.
- Stawiszyńska 2016 r., s. 673.
- Goerne 1919 r., s. 81 (PDF – 83).
- „Przegląd Gospodarczy: organ Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów”. 1920 r., z. 1, s. 20.
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Juliusz Kindermann | Emil Geyer | Karol Steinert | Eugeniusz Drabowski | Krzysztof Apostolidis | Maurycy Ignacy Poznański | Karol Rajmund Eisert | Herman Edward Werner | Bogusław Grabowski | Andrzej Dojnik | Jerzy Filipski | Ludwik Heinzel | Bożena Ziemniewicz | Juliusz Cezar Richter | Aleksander Gudzowaty | Paweł Fuks | Szemu’el Flatto-Szaron | Gustaw Wilhelm Geyer | Ryszard Geyer | Maurycy PoznańskiOceń: Henryk Grohman