Ryszard Geyer


Ryszard Geyer, urodzony 28 marca 1842 roku w Łodzi, a zmarły 8 lutego 1916 roku w Szwajcarii, pozostaje ważną postacią w historii przemysłu łódzkiego oraz ogólnopolskiego. Był on nie tylko przemysłowcem, ale także aktywnym działaczem gospodarczym. Geyer był najstarszym synem Ludwika Geyera, który był jednym z pionierów rozwoju przemysłu włókienniczego zarówno w Łodzi, jak i w całej Polsce. Ludwik Geyer to postać, która wprowadziła wiele innowacji do branży, a jego fabryka stała się pierwszą włókienniczą jednostką o napędzie parowym w Królestwie Polskim.

W roku 1886 Ryszard Geyer objął stanowisko dyrektora handlowego w firmie Towarzystwa Akcyjnego Ludwik Geyer, co podkreśla jego rolę w kontynuacji rodzinnych tradycji biznesowych oraz wpływ na rozwój przemysłu w regionie.

Życie prywatne

Od 1863 roku Ryszard Geyer miał zaszczyt zarządzać majątkiem rodziny Weilów, znajdującym się w malowniczej wsi Gajówka. To właśnie tam na jego drodze stanęła Olgа Joanna Weil, młodsza od niego o dekadę. Początkowo dziewiętnastoletnia Olga nie darzyła Ryszarda wielką sympatią i odrzuciła jego propozycję małżeństwa. Jednak z biegiem czasu, gdy Geyer znowu wyraził swoją miłość i złożył ofertę ożenku, Olga postanowiła zmienić zdanie i przyjęła jego oświadczyny.

W 1871 roku odbyło się wesele młodej pary, podczas którego miało miejsce kolejne ciekawe spotkanie. Młodsza siostra panny młodej, Helena Anna Weil, poznała Gustawa Geyera, brata Ryszarda, który wkrótce został jej mężem. Historia ta jest interesującym przykładem zawirowań losu, który połączył obie rodziny.

Warto również wspomnieć o willi Ryszarda Geyera, ulokowanej przy ulicy Czerwonej w Łodzi, która jest jednym z symboli jego życia i działalności. Ten elegancki budynek, będący świadkiem jego historii, zachwyca zarówno architekturą, jak i tajemniczym klimatem ze względu na związane z nim opowieści.

Przypisy

  1. Geyerowie, [w:] Marcin JakubM.J. Szymański Marcin JakubM.J., BłażejB. Torański BłażejB., Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców, Warszawa: Zona Zero, 28.10.2016 r., s. 40-41, ISBN 978-83-935847-8-9.
  2. Łódzcy fabrykanci - Archiwum Państwowe w Łodzi [online], 27.09.2017 r. [dostęp 27.09.2017 r.]
  3. Jakie były małżonki wielkich łódzkich przemysłowców - plus.dzienniklo…, „archive.is”, 27.09.2017 r. [dostęp 27.09.2017 r.]
  4. Geyerowie, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 04.05.2021 r.]

Oceń: Ryszard Geyer

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:17