Jakub Kestenberg


Jakub Icek (Izaak) Kestenberg, ur. 1862 w Łodzi, zmarł 28 czerwca 1928 roku w tym samym mieście, to postać, która zapisała się w historii jako przemysłowiec. Pochodził z rodziny o znaczących tradycjach przemysłowych, będąc synem Izraela oraz Rajzli Trybowicz. Jego życie osobiste skupiało się wokół żony, Dwojry Kronzilberg.

Rodzina Kestenbergów była ściśle związana z przemysłem włókienniczym; jego ojciec był znanym fabrykantem, właścicielem fabryki wyrobów bawełnianych, co wywarło duż wpływ na dalsze losy Jakuba. Po śmierci ojca, Kestenberg przejął zarządzanie przedsiębiorstwem oraz podjął decyzje o jego rozwoju i modernizacji.

W 1893 roku, Kestenberg zakupił działkę na rogu ulic Jaracza (dawniej Cegielniana) oraz Sterlinga (dawniej Nowo Targowa), gdzie do 1900 roku powstała nowoczesna fabryka wyrobów wełnianych. Zakład obejmował tkalnię, aperturę i farbiarnię, stając się ważnym punktem na przemysłowej mapie Łodzi. Co więcej, w 1902 roku Franciszek Chełmiński zaprojektował rezydencję dla rodziny, która została zrealizowana w roku 1903, dodając do prestiżu rodu i jego dorobku.

W 1913 roku nastąpił ważny moment w historii zakładu – firma Kestenberga została przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Manufaktury Bawełnianej Jakub Kestenberg. Niestety, w trakcie I wojny światowej fabryka została zniszczona, a później wystawiona na licytację. Jakub Kestenberg zmarł i został pochowany na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej, pozostawiając po sobie znaczący ślad w świecie przemysłu łódzkiego.

Przypisy

  1. a b c A. Kempa, M. Szukalak, Żydzi dawnej Łodzi. Słownik biograficzny, t. 1, Łódź 2001 r., s. 86.

Oceń: Jakub Kestenberg

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:25