Willa Jakuba Kestenberga


Pałac Jakuba Kestenberga to intrygująca struktura, znajdująca się na ulicy Seweryna Sterlinga 26 w Łodzi. Ten wyjątkowy budynek przyciąga uwagę swoją architekturą oraz historycznym znaczeniem.

Willa jest doskonałym przykładem stylu architektonicznego, który być może zachwyci niejednego miłośnika zabytków. Warto przyjrzeć się jej bliżej, aby odkryć fascynujące detale i historię tego miejsca.

Historia

W 1893 roku Jakub Icek Kestenberg nabył działkę znajdującą się na rogu ulic Cegielnianej, obecnie znanej jako Jaracza, oraz Nowo Targowej, znanej dzisiaj jako Sterlinga. Na tej ziemi, do 1900 roku, zbudował fabrykę produkującą wyroby wełniane.

Rezydencję, która miała towarzyszyć rozwijającemu się przedsiębiorstwu, zaprojektował w 1902 roku Franciszek Chełmiński. Realizacja projektu miała miejsce w roku następnym.

W 1955 roku budynek przeszedł znaczące zmiany, dostosowując się do nowego kontekstu społeczno-gospodarczego. Wówczas w willi znalazły się biura Zakładów Odzieżowych „Emfor”.

Z kolei od 2002 roku, rezydencja, wraz z okolicznymi pofabrycznymi obiektami, została przejęta i dostosowana do potrzeb Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Architektura

Willa Jakuba Kestenberga to dwukondygnacyjny obiekt o interesującym i zróżnicowanym rozkładzie wnętrz na obu poziomach, co jest związane z jej funkcjami. Na parterze można znaleźć przestrzenie handlowe oraz administracyjne, natomiast na piętrze wyżej zlokalizowane są zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i administracyjne.

Rezydencja jest zwieńczona dachem mansardowym, a po pięćdziesięciu latach od swojej budowy przeszła rozbudowę. Elewacja od strony ulicy Jaracza charakteryzuje się stylem willowym, natomiast od strony ulicy Sterlinga przybiera wygląd bardziej pałacowy. Całość została urozmaicona poprzez balustrady, wykusze oraz tarasy, co dodaje jej elegancji.

W projekcie budynku widać bogatą ornamentykę secesji wiedeńskiej, w której dominują dekoracje roślinne. Można również dostrzec wskazówki klasycyzmu, takie jak pilastry zwieńczone kapitelami wzorowanymi na liściach akantu, motywy łezek, fryz kostkowy oraz spływy wolutowe. Od strony ogrodu natomiast znajduje się gankiem kolumnowym, który prowadzi do wielobocznej wieży mieszczącej klatkę schodową.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 30.08.2011 r.]

Oceń: Willa Jakuba Kestenberga

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:24