Willa Léona Allarta


Willa Léona Allarta to przykład klasycystycznej architektury, która została zrealizowana w 1882 roku. Ta wyjątkowa budowla powstała z inicjatywy francuskiego przemysłowca Leona Allarta, który postanowił w niej zamieszkać wraz z najbliższymi.

Charakterystyczne dla tej willi jest jej lokalizacja, która znajduje się naprzeciwko samej fabryki należącej do Allarta, co podkreśla związek między życiem prywatnym a zawodowym jej właściciela.

Historia

W roku 1878 działka, na której obecnie znajduje się obiekt, została nabyta przez Allarta od Augusta Keniga. Początkowo w tym miejscu powstał kompleks fabryczny, a willa została wzniesiona w 1882 roku. Niestety, szczegóły dotyczące jej pierwotnego kształtu oraz projektanta budynku są obecnie nieznane.

Po odejściu pierwszego właściciela, zarządzanie willą przejął jego syn. W 1926 roku miała miejsce przebudowa budynku, która miała miejsce w okresie, gdy właścicielem był Ernest Saladin. Był on dyrektorem Towarzystwa Akcyjnego Allart, Rousseau i spółka, a także początkowo agentem konsularnym Republiki Francuskiej w Łodzi oraz konsulem tej samej republiki w 1936 roku.

Willa powstała według projektu łódzkiego inżyniera i architekta Henryka Goldberga. W czasie II wojny światowej zakłady Allarta zostały przejęte przez niemieckich okupantów, co sprawiło, że losy willi w tym czasie pozostają nieznane.

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nieruchomość przeszła na własność państwa, a w jej wnętrzach utworzono przedszkole przynależne do zakładów Allarta. Wówczas obiekt ten mieścił zakłady Przemysłu Wełnianego im. Gwardii Ludowej „Polmerino”, a później Przędzalnię Czesankową „Polmerino”. Po roku 1989 willa została sprzedana firmie farmaceutycznej Hurtap, a następnie nabył ją Jan Krajewski.

Architektura

Willa Léona Allarta to doskonały przykład klasycystycznego stylu architektury. Budynek wyróżnia się imponującą frontową elewacją z dużym balkonem, który oparty jest na solidnych wspornikach. Balkon dodatkowo wzbogacają słupki, które kończą się ozdobnymi kulami oraz wazonami, co nadaje mu elegancji.

Charakterystyczne dla elewacji są także gzymsy oraz boniowania, a także pilastry wzorowane na porządku jońskim, co podkreśla architektoniczną harmonię. Budynek posiada również facjatkę z attyką oraz unikalnym wolim okiem. Z kolei od strony podwórza willa prezentuje ryzalit, który zwieńczony jest tarasem, a także facjatką z oknem w formie trójliścia.

Wnętrze

Wnętrza willi skrywają niezwykłe skarby, jak witraże, które są prawdziwymi przykładami sztuki art déco, wyprodukowane w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński w 1926 roku. Oprócz tego, na ścianach wiszą obrazy olejne przedstawiające sceny z życia wiejskiego oraz ziemiańskiego, tworząc tym samym wyjątkową atmosferę.

Warto również zwrócić uwagę na oryginalne balustrady, kraty w dawnej sali balowej oraz niecodzienną fajansową umywalkę, które dopełniają historycznego charakteru wnętrza.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 10.05.2016 r.]
  2. willa Leona Akarta - Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 21.06.2021 r.]
  3. a b c d Willa Leona Alarta przy Wróblewskiego w Łodzi. Zobacz zdjęcia rezydencji łódzkiego fabrykanta [online], Dziennik Łódzki, 01.06.2013 r. [dostęp 19.06.2021 r.]

Oceń: Willa Léona Allarta

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:23