Ludwik Henryk Heinzel, znany również jako baron von Hohenfels, to postać o znaczącej historii, która pozostawiła trwały ślad w polskiej i europejskiej gospodarce. Urodził się 26 lipca 1863 roku w Łodzi, mieście, które stało się kluczowym ośrodkiem przemysłowym w XIX wieku. Jego życie zakończyło się w czerwcu 1925 roku w tym samym miejscu, co podkreśla jego silne związki z rodzinnym miastem.
Heinzel był nie tylko baronem, ale także przedsiębiorcą, który z ogromnym sukcesem prowadził swoją działalność jako fabrykant. Jego osiągnięcia w branży przemysłowej przyczyniły się do rozkwitu Łodzi jako jednego z najważniejszych centrów przemysłowych w Polsce. Historię Ludwika Heinzel'a można rozpatrywać jako przykład, jak jednostka może wpłynąć na rozwój społeczności i regionu.
Życiorys
Od roku 1890 Ludwik Heinzel zajął prestiżowe miejsce w zarządzie Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Wyrobów Wełnianych, które zostało założone przez jego ojca, Juliusza Heinzla. Po tragicznej śmierci ojca w 1895 roku, Ludwik odziedziczył Arturówek oraz dobra łagiewnickie. Zdecydował się na rozwój tych posiadłości, urządzając w Arturówku browar i wytwórnię win, co przyciągało wielu odwiedzających. W Łagiewnikach, obok stadniny koni, zorganizował tereny do ćwiczeń konnych, które stały się popularnym miejscem spotkań miłośników jeździectwa.
W 1896 roku Ludwik zainwestował w budowę willi znanej jako „Leśniczówka”, a także stworzył stadninę w pobliżu. Po tragicznych wydarzeniach, jakim był pożar, który zniszczył dworek myśliwski Zawiszów, w latach 1899–1900 powstał wspaniały pałac, obecnie znany jako Pałacem Ludwika Heinzla. Projekt budynku powstał przy współpracy z uznawanym berlińskim architektem Franzem Schwechtenem, a wokół pałacu Ludwik zaaranżował park oraz inne udogodnienia, w tym korty tenisowe, brojlernię, sad i ogród.
W renomowanym otoczeniu, które stworzył w swoim pałacu, Heinzlowie gościli wielu wybitnych ludzi, w tym tak zasłużonego pisarza jak Henryk Sienkiewicz. Ludwik, wspierając swojego brata, Juliusza Teodora Heinzla, w biznesach, sam jednak bardziej preferował życie w stylu ziemiańskim. Nie angażował się z równym zapałem w interesy rodzinne, ale mimo to, w pewnym zakresie, był zaangażowany w działania biznesowe rodu Heinzlów.
Jako jeden z inicjatorów, Ludwik przyczynił się do powstania „Tow. Akc. Łódzkiej Manufaktury Nici”, pracując u boku swojego brata oraz Juliusza Kunitzera. W 1911 roku wziął udział w transakcji przejęcia pakietu kontrolnego akcji Grand Hotelu od Banku Handlowego, co uczyniło go kluczowym udziałowcem. Równocześnie objął stanowisko pierwszego prezesa spółki „Warrant”, której powstanie leżało w jego inicjatywie. Ludwik Heinzel był także pasjonatem sztuki – jego kolekcja obejmowała dzieła takich artystów jak Alfonse Muraton, Henryk Siemiradzki oraz Franz Xaver Winterhalter.
Życie prywatne
Urodził się jako syn Juliusza Heinzla oraz Pauliny Volkmann. 4 czerwca 1895 roku, w parafii św. Krzyża w Warszawie, zawarł związek małżeński z Marią Konstancją Franciszką hr. Colonna-Walewską z Walewic, herbu Pierzchała (Kolumna). Była ona córką Wincentego i Marii z Przeździeckich, a także wnuczką Mikołaja i Tekli z Masłowskich.
W ich rodzinie przyszła na świat jedna córka, Konstancja Elżbieta Paulina bar. Heinzel von Hohenfels, która urodziła się w 1898 roku i zmarła w 1966 roku w Stanach Zjednoczonych. Stanowiła ona spadkobierczynię majątku, a również była żoną dyplomaty, Oswalda Kermenicia. Zmarł tragicznie w swoim pałacu na skutek zapalenia płuc w czerwcu 1925 roku.
Przypisy
- Wiesław W. Pierzchała, Luksusowy kompleks powstaje w dawnym majątku Ludwika Heinzla w Łagiewnikach [online], Dziennik Łódzki, 20.09.2020 r. [dostęp 20.07.2021 r.]
- Zespół willi L. Heinzla "Leśniczówka" - Dworek Myśliwski [online], otwartezabytki.pl [dostęp 22.07.2021 r.]
- Hotel Daria w Łodzi - Noclegi, Hotele, Łódź, Pokoje Łódź Nocleg [online], hoteldaria.oit.pl [dostęp 21.07.2021 r.]
- a b Ludwik Henryk bar. Heinzel von Hohenfels [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 20.07.2021 r.]
- Kolekcje ziemi obiecanej: zbiory artystyczne łódzkiej burżuazji wielkoprzemysłowej w latach 1880–1939, Warszawa: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, 2015, ISBN 978-83-64889-08-0 [dostęp 20.07.2021 r.]
- Wirtualna Łódź [online], historycznie.uni.lodz.pl [dostęp 20.07.2021 r.]
- Potomek Czartoryskich chce przejąć pałac Ludwika Heinzla w Łagiewnikach [online], Dziennik Łódzki, 15.05.2015 r. [dostęp 20.07.2021 r.]
- Pałac Ludwika Heinzla [w Łagiewnikach] pod młotkiem; [w:] „Kocham Łódź” (dod. do „Polska. Dziennik Łódzki”, 08.11.2013 r., nr 259, s. 5)
- T.T. Lenczewski, Genealogie rodów utytułowanych w Polsce, t. 1, 1996, ISBN 83-86100-13-3
- Konstancja Kermenić [online], geni_family_tree [dostęp 20.07.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Jerzy Filipski | Henryk Grohman | Juliusz Kindermann | Emil Geyer | Karol Steinert | Eugeniusz Drabowski | Krzysztof Apostolidis | Maurycy Ignacy Poznański | Karol Rajmund Eisert | Herman Edward Werner | Bożena Ziemniewicz | Juliusz Cezar Richter | Aleksander Gudzowaty | Paweł Fuks | Szemu’el Flatto-Szaron | Gustaw Wilhelm Geyer | Ryszard Geyer | Maurycy Poznański | Jakub Kestenberg | Konrad PakułaOceń: Ludwik Heinzel