Gustaw Wilhelm Geyer, znany również jako Gustaw Geyer junior, to postać o znaczącym wpływie na przemysł i gospodarkę Łodzi. Urodził się 26 stycznia 1887 roku w Łodzi, a swoje życie zakończył 27 października 1968 roku w Gliwicach.
Był łódzkim fabrykanten i aktywnym działaczem gospodarczym, a jego osiągnięcia na tym polu przyczyniły się do rozwoju lokalnej społeczności. Gustaw Wilhelm Geyer był synem Gustawa Geyera, co podkreśla jego rodzinne powiązania z przemysłem.
Życiorys
Gustaw Wilhelm Geyer miał zaszczyt ukończyć studia na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, co otworzyło mu drzwi do kariery w rodzinnym przedsiębiorstwie założonym przez Ludwika Geyera w Łodzi. W tym miejscu sprawował rolę dyrektora do spraw technicznych. W 1914 roku aktywnie uczestniczył w pracach Głównego Komitetu Obywatelskiego w Łodzi, który organizował administrację miejską w czasie pierwszej wojny światowej, na skutek ewakuacji władz rosyjskich, aż do przybycia administracji niemieckiej. Dodatkowo, Geyer był członkiem zarządu spółki akcyjnej „Dalba”, która miała monopol na import rosyjskiej bawełny.
W 1939 roku, wraz z bratem Robertem Geyerem, współzałożył Komitet Pomocy Polskim Więźniom Radogoszcza. Komitet ten prowadził działalność na rzecz zaopatrywania aresztowanych w podstawowe artykuły, takie jak żywność, leki oraz odzież. Jednakże, 12 grudnia 1939 roku doszło do tragicznych wydarzeń, gdy kuzyn Gustawa, Karol Geyer, został aresztowany. W obliczu tej sytuacji Robert Geyer interweniował u komendanta wojskowego Łodzi, co skutkowało jego aresztowaniem przez Gestapo i tragiczną śmiercią. Ta sytuacja doprowadziła do wzmożenia represji wobec rodziny Geyerów – Gustaw stracił prawo wstępu do fabryki rodzinnej. Nawet po podpisaniu volkslisty kategorii III, sytuacja nie uległa poprawie.
W czasie II wojny światowej fabryka Geyera została zajęta przez Treuhandstelle Ost i musiała ograniczyć działalność na rzecz deficytu surowców oraz węgla. Część maszyn została usunięta, a w 1943 roku do zakładu przeniesiono szwalnię z Widzewskiej Manufaktury. Po zakończeniu wojny Gustaw bezskutecznie starał się o odzyskanie zakładów, które zostały znacjonalizowane. Nie mogąc znaleźć pracy, był wspierany finansowo przez swoje córki. W 1948 roku Gustaw przeniósł się do Gliwic, gdzie zajął się kolekcjonowaniem dzieł sztuki. Tam zmarł w 1968 roku.
Pozostała działalność
Nie tylko w życiu zawodowym, ale i społecznym Gustaw Geyer miał wiele do powiedzenia. Działał w komisji zajmującej się rejestracją strat wojennych przy Komisji Szacunkowej Przemysłowej, a także w Komitecie Giełdowym Łódzkim. Jako wiceprezydent Zrzeszenia Producentów Przędzy Bawełnianej w Polsce, przewodniczył Komisji Kotonizacji Lnu i był prezesem Towarzystwa Sztuk Pięknych w Łodzi. Gustaw Geyer aktywnie wspierał finansowo szpital w Kochanówce oraz szpital Anny Marii dla dzieci. Angażował się także w działalność Szkoły Rzemiosł oraz Towarzystwa Budowy Domków Robotniczych. Organizował wczasy robotnicze i przynależał do grupy założycieli Stronnictwa Prawicy Narodowej, a od 1937 roku był członkiem Stronnictwa Zachowawczego. W 1930 roku obdarzono go tytułem honorowego prezesa klubu fabrycznego KS Geyer. Za swoją aktywność w sferze społecznej i gospodarczej został odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.
Życie prywatne
W życiu osobistym Gustaw był mężem Stanisławy Zyty z d. Czekalskiej, a także synem Gustawa Geyera i Heleny Anny z domu Weil. Miał z żoną dwie córki, które stanowiły dla niego wsparcie w trudnych chwilach. Po śmierci spoczął na Starym Cmentarzu ewangelickim w Łodzi, w grobowcu rodzinnym.
Przypisy
- Wacław Dobrowolski „Portret Heleny Geyerowej”. Poszukiwany, poszukiwana » Niezła sztuka [online], Niezła sztuka, 25.02.2019 r. [dostęp 18.11.2021 r.]
- Monik@, baedeker łódzki: Park Reymonta i ... Ludwik Geyer [online], baedeker łódzki, 07.07.2017 r. [dostęp 18.11.2021 r.]
- Dzieje rodziny Geyerów spinają historię Łodzi [online], Dziennik Łódzki, 21.12.2014 r. [dostęp 18.11.2021 r.]
- PiotrP. Kędzia PiotrP., Działalność wychowawcza i oświatowo-kulturalna polskich stowarzyszeń sportowych w Łodzi w okresie Drugiej Rzeczypospolitej, Łódź 2018 r.
- Archiwum Państwowe wA.P. Łodzi Archiwum Państwowe wA.P., Łódzcy fabrykanci, 01.07.2009 r.
- Gustaw Wilhelm Ludwik Geyer, Jr. [online], geni_family_tree [dostęp 17.11.2021 r.]
- –, Geyer Gustaw data śmierci 27.10.1968 » Zmarły « www.nekrologi-baza.pl [online] [dostęp 17.11.2021 r.]
- a b Przewodnicka kwesta wirtualna – grobowiec Gustawa Geyera – Zwiedzaj Łódź [online] [dostęp 18.11.2021 r.]
- a b c d PiotrP. Jaworski PiotrP., Najstarsza fabryka włókiennicza Łodzi. Zakłady Geyerów, „Kronika Miasta Łodz” (1 (49)), bc.wbp.lodz.pl, 2010 r. [dostęp 18.11.2021 r.]
- BarbaraB. Wachowska BarbaraB., STOSUNKI HANDLOWE POLSKO-RADZIECKIE WE WŁÓKIENNICTWIE W DWUDZIESTOLECIU MIĘDZYWOJENNYM, „ACTA UNIVERSITATIS LODZIENSIS FOLIA HISTORICA” (55), 1996 r.
- KrzysztofK. Boczek KrzysztofK., Stary Cmentarz w Łodzi. Spacer śladami rodziny Geyerów [online], lodz.wyborcza.pl, 04.10.2017 r. [dostęp 18.11.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Szemu’el Flatto-Szaron | Paweł Fuks | Aleksander Gudzowaty | Juliusz Cezar Richter | Bożena Ziemniewicz | Ludwik Heinzel | Jerzy Filipski | Henryk Grohman | Juliusz Kindermann | Emil Geyer | Ryszard Geyer | Maurycy Poznański | Jakub Kestenberg | Konrad Pakuła | Erwin Jungnickel | Anna Fornalczyk | Marceli Barciński | Jack Tramiel | Wiktor Pyrkosz | Adolf HorakOceń: Gustaw Wilhelm Geyer