Karol Rajmund Eisert


Karol Rajmund Eisert, urodzony 4 maja 1865 roku w Łodzi, był wybitnym łódzkim przedsiębiorcą, którego działalność miała istotny wpływ na rozwój przemysłu włókienniczego w tej regionie. Zmarł 29 października 1938 roku w swoim rodzinnym mieście, pozostawiając po sobie znaczące dziedzictwo gospodarcze.

Jako twórca potęgi rodziny Eisertów, przyczynił się do rozkwitu lokalnego przemysłu, kładąc fundamenty pod przyszłe sukcesy fabryki. Jego osiągnięcia są do dziś pamiętane i cenione przez historyków oraz mieszkańców Łodzi.

Życiorys

Karol Rajmund Eisert był osobą o bogatym dziedzictwie rodzinnym. Urodził się jako syn Karola Eiserta, który prowadził warsztat tkacki usytuowany przy ul. Piotrkowskiej 135. Wnuk Jana Gottloba, który przybył do Pabianic z Saksonii w 1826 roku, kontynuował tradycje rodzinne w dynamicznie rozwijającym się mieście. W 1894 roku jego życiem osobistym zawładnęła Maria Helena Geyer (1875–1947), pochodząca z wpływowego rodu łódzkich fabrykantów – córka Gustawa Adolfa Geyera i wnuczka Ludwika Ferdynanda Geyera. Uzyskawszy w posagu 40 tys. rubli, zainwestował w zakup fabryki przy ul. Karola 19, która po II wojnie światowej była znana jako Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Norberta Balickiego „Norbelana”.

Nie tylko biznesmen, ale i społecznik, Karol Rajmund Eisert odgrywał istotną rolę w życiu publicznym. Był jednym z założycieli szpitala psychiatrycznego w Kochanówce, a także fundatorem szkoły podstawowej w Dłutowie oraz domu sióstr zakonnych Diakonis w Łodzi. Jako pasjonat sztuki, stał się znanym kolekcjonerem malarstwa, a w 1938 roku przekazał 22 obrazy ze swojej kolekcji tworzącemu się Muzeum Historii i Sztuki w Łodzi, które jest prekursorem obecnego Muzeum Sztuki w Łodzi. Niestety, 12 z tych dzieł zaginęło w trakcie II wojny światowej, chociaż pozostałe są do dzisiaj częścią zbiorów Muzeum.

Karol Rajmund Eisert pełnił również funkcję konsula honorowego Danii w Łodzi od połowy lat 20. XX wieku, co miało miejsce w jego imponującym pałacu przy ul. Piotrkowskiej 135. Za swoją działalność został uhonorowany orderem Daneborga.

Życie prywatne

W życiu osobistym Eisert był trzykrotnie żonaty. Jego drugą żoną była Maria Małgorzata (z d. Feder), która zmarła w 1915 roku w Moskwie. Jego trzecią żoną była Dunkanka Ellen Christensen, urodzona w 1895 roku w Kopenhadze, która zmarła 29 marca 1935 roku w Wiedniu; została pochowana w Łodzi w kwietniu tegoż roku, w części ewangelickiej cmentarza przy ul. Ogrodowej. Karol oraz Ellen mieli trzech synów: Pawła Erika, Torbena Karola oraz Harry’ego.

Karol Rajmund Eisert zmarł 29 października 1938 roku w Łodzi, a jego ciało spoczęło obok żony na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Ogrodowej.

Przypisy

  1. Wędrówki „Mistrza z papugą”, [w:] „Dziennik Łódzki”, wyd. A, 19-21.04.2003 r., nr 11, s. 11.
  2. Gustaw Adolf Geyer. [w:] Łódzcy fabrykanci [on-line]. lodz.ap.gov.pl – Archiwum Państwowe w Łodzi. [dostęp 02.10.2014 r.]
  3. Zdjęcie malowanego portretu w zbiorach Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Piłsudskiego w Łodzi, arch. fotograficzne Alfreda Kissa, sygn. 53.
  4. „Łódź w Ilustracji”, 1935 r., nr 15, s. 3.
  5. Przedstawicielstwa państw obcych w Łodzi. [w:] „Łódź w Ilustracji”, 19.10.1924 r., nr 9, s. 2.
  6. a b WładysławW. Jaworski WładysławW., Dziennik Zarządu Miejskiego w Łodzi, t. R. 20, nr 12, 15.12.1938 r. Brak numerów stron w książce

Oceń: Karol Rajmund Eisert

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:20