Karol Scheibler III


Karol Wilhelm Scheibler III, który przyszedł na świat 21 września 1888 roku w Łodzi, to postać o niezwykle interesującej biografii. Był nie tylko polskim fabrykantem, ale również aktywnym działaczem społecznym oraz gospodarczym.

W ciągu swojego życia zyskał uznanie w różnych dziedzinach, co uwidacznia się w jego działalności dyplomatycznej. W roku 1925 otrzymał tytuł honorowego konsula, a pięć lat później, w 1930 roku, stał się honorowym konsulem generalnym Republiki Austriackiej w Łodzi.

Jego działalność przyczyniła się do rozwoju stosunków międzynarodowych oraz wspierała lokalną społeczność, pokazując, jak ważne były jego zasługi w tej dynamicznie rozwijającej się w tamtych czasach Łodzi.

Karol Scheibler III zmarł 12 września 1934 roku w Southampton, pozostawiając po sobie pamięć o człowieku, który wiele wniósł w życie swojego regionu oraz do fabrykanckiej tradycji Polski.

Życiorys

Karol Scheibler III był synem Karola Scheiblera II oraz Anny Julii Melanii, córki Ludwika Grohmana. Jako wnuk Karola Scheiblera I, uczył się w gimnazjum łódzkim, lecz wkrótce przeniósł się do Liceum Imperatorskiego w Carskim Siole, które ukończył w 1907 roku, zdobywając złoty medal oraz przydział do Lejbgwardii Pułku Grodzieńskiego. Po tych wydarzeniach rozpoczął naukę na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, gdzie zakończył studia w 1911 roku. Po ukończeniu edukacji odbył praktyki w fabrykach włókienniczych w Liverpoolu, Bremie oraz w Czechach. W 1913 roku wrócił do Łodzi, by objąć stanowisko dyrektora naczelnego w zakładach włókienniczych spółki akcyjnej Scheiblerów – Towarzystwie Akcyjnym Manufaktur Bawełnianych Karola Scheiblera.

W obliczu wybuchu I wojny światowej starał się ochronić zakłady przed dewastacją ze strony wojsk niemieckich. Niestety, w wyniku rekwirowania, fabryka poniosła ogromne straty, które szacowano na około 20 milionów złotych, co w efekcie doprowadziło do zawieszenia produkcji od 1916 roku. Podczas wojny Scheibler prowadził działania w Głównym Komitecie Obywatelskim miasta Łodzi oraz współorganizował milicję obywatelską, jednocześnie podejmując rozmowy z władzami okupacyjnymi w celu obrony przemysłu. Od 1915 roku był aktywnym członkiem Łódzkiego Komitetu Giełdowego, biorąc na siebie odpowiedzialność poręczania bonów pieniężnych.

W związku z wojennymi stratami, w latach 1918-1921 dążył do utworzenia trustu w łódzkich przedsiębiorstwach w celu zmonopolizowania przemysłu bawełnianego w Polsce. Niestety, jego starania napotkały trudności z powodu braku zainteresowania niektórych firm, zwłaszcza zakładów Izraela Poznańskiego. W 1921 roku, razem z wujem Henrykiem Grohmanem, wstąpił do zarządu Zjednoczonych Zakładów Przemysłowych K. Scheiblera i L. Grohmana, S.A., gdzie rodzina Scheiblerów posiadała dwie trzecie akcji. Na początku kapitał zakładowy spółki wynosił 40,2 miliona złotych, ale do 1928 roku wzrósł do 69 milionów złotych. W latach 1919-1925 Scheibler zarządzał powojenną odbudową zakładów, co przyczyniło się do umocnienia pozycji firmy w polskim przemyśle bawełnianym. W skład imperium Scheiblerów wchodziło pięć przędzalni, dysponujących 246 600 wrzecionami, które produkowały rocznie 12 milionów kilogramów przędzy, a także cztery tkalnie z 6106 krosnami, które wytwarzały 90 milionów metrów kwadratowych tkanin. Dodatkowo, firma posiadała trzy zakłady wykończalnicze. W 1927 roku wartość produkcji osiągnęła 89,7 miliona złotych, a zakłady Scheiblerów zatrudniały 9373 pracowników.

Ponadto, Karol Scheibler angażował się we władzach innych przedsiębiorstw. Od 1914 roku zasiadał w radzie nadzorczej Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego Saturn, które prowadziło trzy kopalnie – Saturn w Czeladzi, Jowisz w Wojkowicach oraz Mars w Łagiszy, produkującłącz 1,6 miliona ton węgla, z którego znaczna część trafiała do Łodzi. W latach 1922-1934 był prezesem rady nadzorczej Spółki Akcyjnej Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich, która z jego inicjatywy utworzyła w 1923 roku wytwórnię wagonów towarowych w Ostrowcu Świętokrzyskim, a w 1934 roku przejęła Warszawską Spółkę Akcyjną Budowy Parowozów. W 1920 roku, razem z Leonem Herbstem oraz Ludwikiem Pogorzelskim, założył Warszawsko-Łódzkie Towarzystwo Handlowe S.A. W 1922 roku wszedł w skład rady nadzorczej Zakładów Przemysłu Włókienniczego Józef Richter S.A. w Łodzi oraz zastąpił ojca w radzie nadzorczej Banku Handlowego w Łodzi. Był także wiceprezesem Gdańskiego Banku Handlowo-Przemysłowego i prezesem Banku Międzynarodowego w Warszawie. W 1923 roku objął funkcję jednego z członków rady nadzorczej Spółki Akcyjnej Siła i Światło, a rok później został wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Ubezpieczeń. Ponadto, w 1928 roku, wspólnie z Edwardem Ulmanem, Maksem Kernbaumem oraz G. Geyerem, utworzył Towarzystwo Budowy Domków Robotniczych S.A., w którym objął stanowisko prezesa. W 1920 roku przyjął funkcję członka zarządu Związku Przemysłu Włókienniczego, a w 1933 roku został jego prezesem. W 1929 roku przyczynił się do powstania Izby Przemysłowo-Handlowej w Łodzi, a w 1932 roku wszedł w skład Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów. Dodatkowo, był zastępcą komendanta Łódzkiej Ochotniczej Straży Ogniowej, a także założycielem i prezesem łódzkiego Automobil-Klubu oraz wiceprezesem Łódzkiego Klubu Lawntenisowego 1913.

Pomimo niemieckiego pochodzenia, Karol Scheibler III zawsze podkreślał swoje polskie korzenie. W swoim domu często gościł nuncjusza Achille Rattiego, który później został Papieżem Pius XI. Zmarł w trakcie służbowej podróży do Anglii i został pochowany w Kaplicy Scheiblerów.

Życie prywatne

Jego żoną była Jadwiga Paulina z Richterów (ur. w 1890 roku), córka Reinholda Richtera i wnuczka Józefa Richtera. Mieli razem troje dzieci:

  • Karola Eryka Hubertusa Scheiblera (ur. w 1919),
  • Mirę Wierę Urszulę Eisenbraun (ur. w 1919),
  • Barbarę Ksenię Flacker (ur. w 1922).

Przypisy

  1. Regionalia Ziemi Łódzkiej [online], bc.wbp.lodz.pl [dostęp 01.06.2021 r.]
  2. Wielokulturowa Łódź dawniej i dziś [online], miejmiejsce.com [dostęp 19.05.2021 r.]
  3. a b c d e f g h i Karol Wilhelm Scheibler [online], ipsb.nina.gov.pl [dostęp 19.05.2021 r.]
  4. M.P. z 1926 r. nr 221, poz. 625 „za wybitne zasługi, położone na polu pożarnictwa w m. Łodzi”.

Oceń: Karol Scheibler III

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:19