Dom przedpogrzebowy w Łodzi to niezwykła budowla, znajdująca się w wschodniej części nowego cmentarza żydowskiego w Łodzi. Jest to nie tylko największy dom przedpogrzebowy w Polsce, ale także jeden z największych na całym świecie. Warto podkreślić, że budynek został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków pod numerem A/276, co świadczy o jego znaczeniu historycznym.
Budynek powstał w 1898 roku dzięki inicjatywie oraz funduszom Miny Konsztat, wdowy po Hermanie, która przekazała na ten cel kwotę 18 tysięcy rubli. Autorem genialnego projektu był architekt Adolf Zeligson, który podjął się stworzenia tej monumentalnej budowli. Wnętrze zostało podzielone na dwie części: męska przeznaczona była dla mężczyzn i zajmowała północną stronę, natomiast część żeńska ulokowana była od strony południowej.
Wydarzenia związane z II wojną światową przyniosły tragiczne zmiany. Budynek został niemal doszczętnie zdewastowany, a po wojnie jego stan był zaledwie prowizorycznie zabezpieczony. Tak oto przez wiele lat stał opuszczony, popadając w ruinę. Dopiero w 1987 roku Fundacja Rodziny Nissenbaumów podjęła się ambitnego zadania kapitalnego remontu, przywracając mu dawną świetność.
Obecnie centralna część budynku w dalszym ciągu pełni swoją pierwotną funkcję, a dodatkowe pomieszczenia mieszczą galerię zdjęć dokumentujących historię cmentarza oraz różne pomieszczenia gospodarcze. W szczególności warto zwrócić uwagę na oryginalny XIX-wieczny karawan, który znajduje się we wnętrzu budynku, stanowiąc cenny element dziedzictwa kulturowego oraz historycznego tego miejsca.
Przypisy
- Rejestr i wojewódzka ewidencja zabytków z podziałem na powiaty. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi. [dostęp 06.01.2021 r.]
- a b c d Cmentarz Żydowski w Łodzi ↓.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kaplice":
Kaplica Rodziny Scheiblerów | Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego w Łodzi | Kaplica HeinzlówOceń: Dom przedpogrzebowy w Łodzi