Kaplica Rodziny Heinzlów to imponujące nagrobne mauzoleum, które znajduje się na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Jej budowa miała miejsce w latach 1899–1903, a obiekt został stworzony w stylu neorenesansowym, zgodnie z projektem berlińskiego architekta Franza Schwechtena.
To niezwykłe miejsce zostało wzniesione na zlecenie wdowy Pauliny z Volkmanów, aby uhonorować jednego z najbardziej znaczących fabrykantów łódzkich, a także w celu zachowania pamięci o ich potomkach. Kaplica ta odzwierciedla zarówno piękno architektury, jak i bogatą historię regionu, czyniąc ją ważnym punktem na mapie Łodzi.
Architektura
Kaplica, zbudowana w neorenesansowym stylu, przypomina kształtem kaplicę Zygmuntowską na Wawelu, co czyni ją jednym z ostatnich przykładów tego rodzaju budowli na ziemiach polskich. Ma prostokątny plan, którego wymiary to 10,4×9,5 m, na którym wznosi się majestatyczna kopuła. W tylnej części znajduje się trapezowa absyda, której wnętrze ma półkolisty kształt, co można dostrzec patrząc z zewnątrz.
Funkcjonalne wejście zdobi dwukolumnowy dorycki portyk, który prowadzi do wnętrza przez duże, dwuskrzydłowe drzwi wykonane z dębu. Drzwi te inspirowane są znanym wejściem z Cappella Pazzi w kościele Santa Croce we Florencji. Zostały dodatkowo wzbogacone o guziki z brązu oraz bogato zdobione rozetowymi i groteskowymi płytami, również odlewanych z brązu. Nad drzwiami znajduje się tympanon z przedstawieniami Chrystusa Miłosiernego oraz towarzyszącymi mu aniołami, co dodaje kaplicy niezwykłego charakteru.
Ściany zewnętrzne pokryte są rustyką i przeplatane pseudokolumnami. W centralnej części umieszczono ślepe okna w stylu aediculowym. Zwieńczeniem ścian ponad kolumnami jest fryz tryglifowo–metopowy z ornamencie roślinnym, co podkreśla bogactwo dekoracyjne budowli.
Kopuła, wpisana w tamburę, posiada dwanaście prostokątnych okien, które oddzielane są płaskorzeźbami przedstawiającymi anioły naturalnej wielkości. Te figury przyciągają uwagę ze względu na swoją staranność i doskonałe oddanie szczegółów. Szczyt kopuły wieńczy krzyż, który dopełnia całość.
Wnętrze kaplicy wyróżnia się użyciem kremowego piaskowca szydłowieckiego. W przeszłości w środku znajdował się marmurowy posąg Juliusza Heinzla, obecnie jednak jest on zaginiony. To miejsce, w absydzie, prowadzi również do schodów prowadzących do krypty, co dodaje kaplicy niezwykłego głębszego wymiaru.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r., s. 37 [dostęp 02.06.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kaplice":
Dom przedpogrzebowy w Łodzi | Kaplica Rodziny Scheiblerów | Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego w ŁodziOceń: Kaplica Heinzlów