Hotel Savoy to zabytkowy obiekt noclegowy usytuowany w Łodzi, w prestiżowej lokalizacji przy ul. Romualda Traugutta 6. Ten elegancki hotel znajduje się w bliskim sąsiedztwie głównej arterii Łodzi, jaką jest ulica Piotrkowska.
Goście mogą cieszyć się dogodną lokalizacją, która pozwala na łatwy dostęp do licznych atrakcji tego dynamicznego miasta. Warto zwrócić uwagę na historyczną architekturę Hotelu Savoy, która przyciąga zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców.
Historia
Budowa tego znanego obiektu turystycznego rozpoczęła się w 1909 roku dzięki inicjatywie inwestora z Wiedeń, Salomona Ringera. W trakcie realizacji prac budowlanych, w 1911 roku, Ringer zdecydował się sprzedać hotel Ottonowi Szulcowi. Szulc, w kolejny roku, przekazał nieruchomość czterem inwestorom z Petersburga i Mińska. Cały proces budowlany prowadzono zgodnie z planem opracowanym przez architekta powiatowego, Stefana Lemmené.
Zakończenie budowy miało miejsce w 1911 roku. Wówczas obiekt sięgał około 35 metrów wysokości, co czyniło go najwyższym niesakralnym budynkiem w Łodzi aż do 1955 roku, kiedy na horyzoncie pojawił się wieżowiec Centrali Tekstylnej, znany również jako wieżowiec Telewizji. Savoy przez długi czas zachwycał swoją wysokością mieszkańców oraz przybywających do miasta turystów, którzy fascynowali się nowoczesnością tego budynku. Niekwestionowany tytuł „pierwszego łódzkiego wysokościowca” zawdzięcza on innowacyjnej konstrukcji szkieletowej, która była nowym rozwiązaniem jak na tamte czasy.
Budynek utrzymany jest w stylu secesyjno-modernistycznym. Jego dolne kondygnacje charakteryzują się dużymi, kwadratowymi oknami oraz okrągłym oknem nad wejściem, które jest ozdobione ornamentem przypominającym pawie pióra – cecha charakterystyczna dla secesji. Wyższe piętra natomiast bogate są w wąskie balkony oraz zaokrąglone wykusze, które przyozdabiają minimalistyczne, modernistyczne zdobienia. Rys modernistyczny budynku podkreśla zastosowanie szkieletowej konstrukcji, jak również przeszklenia w dolnych kondygnacjach oraz oszczędny detal elewacji.
Hotel Savoy oferuje 123 miejsca noclegowe, które obejmują apartamenty oraz pokoje jedno- i dwuosobowe. Do dyspozycji gości są również klimatyzowane sale konferencyjne, które pomieszczą od 40 do 120 osób, a także elegancka sala bankietowa przeznaczona wyłącznie dla uczestników wydarzeń konferencyjnych. W latach 2007-2008 przeprowadzono gruntowną renowację elewacji frontowej, przywracając jej kolory, które były charakterystyczne od momentu otwarcia obiektu w 1912 roku. W ramach tych prac na parterze zastosowano piaskowiec oraz wprowadzono nowoczesną iluminację. Dodatkowo, w latach 2010-2012 wykonano modernizację elewacji dziedzińca, remont klatek schodowych, korytarzy oraz wind.
W kulturze
Hotel Savoy w Łodzi to niezwykle ważne miejsce w historii literatury i kultury, często wspominane w kontekście powieści Hotel Savoy, napisanej przez Józefa Rotha w 1924 roku. W latach 1914–1915 w obiektach hotelowych działał kabaret Bi-Ba-Bo, który zyskał uznanie dzięki współpracy z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak Julian Tuwim.
W hotelu funkcjonował również klub literacki Pickwick, który stał się miejscem spotkań znakomitych osobistości, w tym Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Józefa Węgrzyna, Adolfa Dymszę oraz Leona Schillera.
Nawet sam Julian Tuwim sięgnął po nazwę tego hotelu w swoim wierszu „Łódź”, w którym wspomniał: „(…) I ten sterczący głupio Savoy (…)”. To pokazuje, jak mocno ten obiekt wpisał się zarówno w literacką, jak i kulturową tożsamość Łodzi.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 21.08.2023 r.]
- a b c d KrzysztofK. Stefański KrzysztofK., BłażejB. Ciarkowski BłażejB., Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku, Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2018 r., s. 31.
- Centrum Hotele: hotel, hotele Łódź, nocleg, sale konferencyjne [online], www.centrumhotele.pl [dostęp 07.12.2018 r.]
- Monik@, baedeker łódzki: Hotel Savoy. Łódź, ulica Traugutta 6. [online], baedeker łódzki [dostęp 08.12.2016 r.]
- Savoy Hotel Łódź, Traugutta 6 [online], www.urbanity.pl [dostęp 08.12.2016 r.]
- WiesławW. Pierzchała WiesławW., Pięć łódzkich hoteli zostanie sprzedanych [online], Dziennik Łódzki, 29.10.2011 r. [dostęp 06.12.2020 r.]
- Krzysztof Stefański: Ludzie, którzy zbudowali Łódź Leksykon architektów i budowniczych miasta (do 1939 roku). Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2009 r., s. 103.
- Łódź hotelowa, czyli od Savoyu do Hiltona – Łódź – Naszemiasto.pl
Pozostałe obiekty w kategorii "Hotele":
DoubleTree by Hilton Hotel Łódź | Andel’s Hotel Łódź | Hotel Stare Kino Cinema Residence w Łodzi | Szpital MSWiA w Łodzi | Hotel Reymont w Łodzi | Hotel Focus w Łodzi | Hotel Grand w ŁodziOceń: Hotel Savoy w Łodzi