Orion Business Tower to nowoczesny biurowiec, znajdujący się w sercu Łodzi, pod adresem ul. Sienkiewicza 85/87. Budynek ten usytuowany jest na rogu z al. Piłsudskiego, co czyni go doskonałym punktem w strefie urbanistycznej miasta.
Warto podkreślić, że Orion Business Tower stanowi nie tylko miejsce pracy, ale także symbol nowoczesnej architektury w Łodzi, przyciągając licznych najemców oraz klientów swoją dogodną lokalizacją.
Historia
Orion to jeden z ikonicznych biurowców Łodzi, którego historia sięga 1978 roku. Został zbudowany u zbiegu nowo powstałej łódzkiej trasy W-Z oraz ul. Sienkiewicza. Obiekt osiąga wysokość 62 metrów, a na 17 kondygnacjach oferuje aż 10 000 m² powierzchni najmu. Warto zaznaczyć, że w 2002 roku przeszedł całkowitą przebudowę, co znacząco wpłynęło na jego wygląd i funkcjonalność.
Wieżowiec został zaprojektowany przez łódzkiego architekta Aleksandra Zwierko, który w 1970 roku wygrał konkurs na przebudowę centrum Łodzi. Swym talentem wykreował także inne ważne budynki przy al. Piłsudskiego, w tym domy handlowe „Juventus” oraz „Hermes”, a także bloki na łódzkim „Manhattanie”.
Wykonanie wieżowca bazowało na innowacyjnym systemie „ramka-trzon”, który w tamtym czasie był uważany za nowatorski. Trzon budowli wyposażony był w dwie klatki schodowe, cztery windy, a także drzwi ewakuacyjne i sanitariaty. Otaczające trzon prefabrykowane ramki oraz wylewana metoda budowa gwarantowały nie tylko estetykę, ale i stabilność konstrukcji. Głównymi materiałami wykorzystanymi w procesie budowlanym były szkło i aluminium.
Początkowo właścicielem obiektu była spółka budowlana Unibud. W latach 90. budynek został przejęty przez Powszechny Bank Gospodarczy Nieruchomości z powodu długów, po czym rozpoczęto jego remont. Wkrótce jednak bank został wchłonięty przez Pekao SA, a wieżowiec trafił w ręce spółki okołobankowej Pekao Development. W 2002 roku obiekt zmienił właściciela po raz kolejny. Nabywcą została giełdowa spółka Echo Investment, która dopełniła proces remontu.
Projekt nowej odsłony budynku powstał w łódzkiej firmie „Galbex”. Remont, który rozpoczął się jesienią 1997 roku, zredukował do minimum elementy z lat 70., pozostawiając jedynie szkielet. Wewnątrz biurowca przeprowadzono kompletne modernizacje. Zewnętrzna elewacja została zakończona podwójną warstwą szkła, na którą przeznaczone zostało około 13 tys. m² szkła. Dodatkowo, od strony ul. Roosevelta dobudowano niższą pięciokondygnacyjną część budynku w charakterystycznym pomarańczowym kolorze. Finalizacja tego etapu miała miejsce w sierpniu 2002 roku.
W 2013 roku Orion przeszedł kolejną modernizację, która obejmowała odnowę powierzchni wspólnych, czyli hole windowe oraz recepcję, a także system centralnej klimatyzacji budynku. Dodatkowo, obiekt zapewnia komfortowy parking zarówno dla samochodów, jak i rowerów.
Przypisy
- a b c d Orion Business Tower [online], biuraorion.pl [dostęp 26.01.2024 r.] .strona główna serwisu
Pozostałe obiekty w kategorii "Wieżowce":
Hi Piotrkowska | Red Tower | Tricotextil Łódź | Wieżowiec Gazowni Łódzkiej | Wieżowiec Pekao S.A. w Łodzi | Biurowiec na Placu Hallera w Łodzi | Brama Miasta | Wieżowiec ZUS w Łodzi | Wieżowiec Centrali Tekstylnej | Wieżowiec PKP S.A. w Łodzi | Centrala Handlu Zagranicznego w Łodzi | Wieżowiec Urzędu Pocztowego w ŁodziOceń: Orion Łódź