Zajezdnia Helenówek, zlokalizowana przy ul. Zgierskiej w Łodzi, przechodzi obecnie istotną metamorfozę. Po ponad stu latach od swojego powstania, budynek zajezdni tramwajowej będzie modernizowany i przekształcany w nowoczesny Zakład Techniki. To miejsce ma ogromne znaczenie w historii komunikacji elektrycznej, a jego otwarcie na nowo wyznaczy kolejny rozdział w działalności MPK Łódź. Przebudowa obiektu stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnego transportu miejskiego.
Historia Helenówka sięga roku 1922, kiedy to zajezdnia została stworzona jako część Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Była to pionierska inwestycja, ponieważ Łódź jako pierwsze miasto w zaborze rosyjskim i dziesiąte w całym Cesarstwie Rosyjskim uruchomiło elektryczną komunikację tramwajową. Po latach nieobecności tramwajów konnych, w mieście wprowadzono nowoczesny system transportowy, co wywołało spore zainteresowanie mieszkańców.
W ciągu swojej długiej historii zajezdnia Helenówek zmieniała się i dostosowywała do aktualnych potrzeb mieszkańców. Po II wojnie światowej została przekazana Miejskim Zakładom Komunikacyjnym, a w 1951 roku nastąpiło przekształcenie w MPK Łódź. Szybko wzrosła potrzebna modernizacji obiektu, co miało miejsce w latach 50. i 60., kiedy to rozwijano infrastrukturę. Ostatnie lata działalności zajezdni miały miejsce do roku 2012, kiedy z powodu złego stanu technicznego została zamknięta. Dziś, dzięki nowym inwestycjom, Helenówek wraca na mapę komunikacji miejskiej w Łodzi.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Nowa historia zajezdni Helenówek – transformacja w Zakład Techniki
Zobacz Także