W Łodzi trwają zaawansowane badania, które mogą zrewolucjonizować diagnostykę chorób serca. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, związani z Wydziałem Fizyki i Informatyki Stosowanej, podjęli się ważnego projektu, który ma na celu rozwój prototypowego czujnika diagnostycznego. Pozyskali na ten cel znaczące fundusze w wysokości 3,25 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy, co umożliwia przyspieszenie prac nad nowymi rozwiązaniami w tej dziedzinie.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z głównych przyczyn zgonów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, co sprawia, że szybka diagnoza może uratować wiele istnień. W projekcie realizowanym przez łódzkich naukowców, skonstruowany zostanie czujnik używający fal radiowych do wykrywania niewydolności serca oraz nowa metoda diagnozowania obniżonego napięcia mięśniowego, co może przyczynić się do poprawy rehabilitacji dzieci.
Naukowcy, mgr inż. Maciej Ślot i prof. Ilona Zasada, mają na swoim koncie już wcześniejsze osiągnięcia. Poprzednio opracowany przez ich zespół prototyp czujnika kardiologicznego, oparty na spektroskopii mikrofalowej, został z powodzeniem przetestowany na pacjentach w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Obecnie trwają prace nad certyfikacją opatentowanego urządzenia, co z pewnością przyczyni się do jego szerszego zastosowania w diagnostyce medycznej.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Nowatorskie badania naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego na rzecz szybszej diagnostyki chorób serca
Zobacz Także