W Łodzi uczczono 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, oddając hołd jego uczestnikom. W ramach obchodów składano kwiaty i zapalano znicze w miejscach pamięci związanych z powstańcami. Wydarzenia z lat 1863-1864 przypomniano, jako kluczowy moment w historii miasta oraz w dążeniu Polaków do odzyskania niepodległości.
Wśród miejsc upamiętniających powstańców znajduje się Bałucki Rynek, gdzie wykonywano wyroki na cywilnych przywódcach powstania. Obok pamiątkowej tablicy, umieszczonej na kamienicy przy ul. Łagiewnickiej 27, złożono kwiaty i znicze. Uroczystości podkreśliły znaczenie działań rzemieślników, inteligencji, robotników oraz księży w walce o narodową sprawę, a także ich cierpienia na polu walki oraz w zesłaniu.
Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, w przesłanym liście nawiązała do wpływu powstania styczniowego na przyszłe pokolenia Polaków i ich dążenie do niepodległości w 1918 roku oraz podczas II wojny światowej. Obchody miały miejsce również w lesie Grabinka, gdzie rozstrzeliwano powstańców. Upamiętniono ich przy Krzyżu Powstańczym, gdzie strzelcy zaciągnęli wartę honorową, a uczniowie złożyli kwiaty.
Łódź podczas powstania styczniowego zdołała zorganizować konspirację liczącą około 800 osób, co pokazuje potencjał miasta w walce z zaborcą. Oddział powstańczy, na czele którego stali ks. Józef Czajkowski oraz Teodor Rybicki, sformował się w nocy z 30 na 31 stycznia 1863 roku. Powstanie styczniowe na trwałe wpisało się w historię Łodzi oraz w narodową tożsamość, budując fundamenty przyszłych walk o niepodległość.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Pamięć o Powstaniu Styczniowym uhonorowana w Łodzi
Zobacz Także