Łódź, w okresie tzw. pozornej stabilizacji, podjęła różne próby reformowania struktury gospodarczej po wydarzeniach politycznych z 1956 roku. W tym czasie miasto zaczęło otrzymywać większe fundusze na modernizację, co przyczyniło się do zmiany struktury inwestycji. Zmniejszył się udział nakładów na przemysł na rzecz budownictwa, handlu oraz innych sektorów, co miało duże znaczenie dla łódzkiej gospodarki.
Reformy w przemyśle, a szczególnie w branży włókienniczej, odgrywały kluczową rolę w gospodarce miasta. Inwestycje w nowoczesne technologie oraz budowę nowych przedsiębiorstw wpłynęły na wzrost produkcji, mimo iż wiele zakładów borykało się z przestarzałym parkiem maszynowym. W latach 60. XX wieku zaobserwowano proces centralizacji, który zmniejszył liczbę przedsiębiorstw włókienniczych w Łodzi, kształtując nowoczesne organizacje, ułatwiające zarządzanie i sterowanie procesami produkcji.
Mnogość inwestycji w nowe gałęzie przemysłu, takie jak energetyka, elektromaszyny, chemia, skórnictwo czy przemysł spożywczy, zaczęła przełamywać dotychczasową dominację włókiennictwa. W rezultacie, do 1970 roku, udział przemysłu włókienniczego w produkcji miasta spadł do mniej niż 50%. Równocześnie znaczenie innych branż, w tym elektromaszynowej i chemicznej, znacznie wzrosło, co miało istotny wpływ na przyszłość gospodarki Łodzi.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Reformy gospodarcze w Łodzi w latach 50. i 60. XX wieku
Zobacz Także