19 listopada 1918 roku, w Łodzi zmarł Stefan Linke, uczeń VIII klasy Gimnazjum Polskiego i plutonowy Polskiej Organizacji Wojskowej. Jego życie zakończyło się tragicznie w wyniku odniesionych ran podczas strzelaniny, która miała miejsce w dniu odzyskania niepodległości. Stefan Linke jest pamiętany jako jeden z młodych bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolność Polski. W bieżącym artykule przypomniane zostają wydarzenia związane z jego życiem oraz okoliczności jego śmierci.
Stefan Linke, urodzony 4 stycznia 1898 roku, wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej we wrześniu 1918 roku, co było decyzją podjętą za zgodą rady pedagogicznej. Jako część POW, pomagał w formowaniu oddziałów w rejonach Chełma, a po przyjeździe do Łodzi 11 listopada, brał udział w rozbrajaniu niemieckich żołnierzy. Jego bohaterstwo zostało wystawione na ciężką próbę, gdy został postrzelony podczas walk w Łodzi. Po tygodniu spędzonym w szpitalu, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.
Pogrzeb Stefana Linke przyciągnął liczne rzesze mieszkańców, będąc wielką manifestacją patriotyczną. Ceremonia miała miejsce w kościele św. Trójcy, a trumnę przykrytą biało-czerwoną flagą przetransportowano na Stary Cmentarz. Pośmiertnie odznaczono go Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, co dodatkowo podkreśla jego niezwykłe poświęcenie dla Polski. Jego historia, jak i losy innych ochotników walczących o niepodległość, są ważnym elementem historii Łodzi oraz całego kraju, przywołując pamięć o młodych ludziach, którzy w trudnych czasach stawali na pierwszej linii frontu.
Źródło: Urząd Miasta Łódź
Oceń: Rocznica śmierci Stefana Linke – bohatera niepodległości Łodzi
Zobacz Także