Stefan Jaracz – Łódzka legenda teatru


Stefan Jaracz, urodzony 24 grudnia 1883 roku w Żukowicach Starych, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiego teatru. Jego życie i twórczość ściśle związane były z Łodzią, gdzie spędził istotny okres swojej kariery. Mimo braku formalnego wykształcenia aktorskiego, Jaracz stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, występując w wielu znanych teatrach w Polsce i za granicą.

W latach 1908-1911 Stefan Jaracz pracował w Teatrze Miejskim w Łodzi, gdzie zagrał aż 90 ról. Jego charyzma oraz oryginalny styl szybko zdobyły uznanie publiczności i krytyków. Oprócz występów na łódzkiej scenie, Jaracz podróżował, grając między innymi w Warszawie, Kijowie, Paryżu oraz Lublinie. Jego burzliwe życie, z ciągłymi zmianami miejsc pracy i osobistymi zmaganiami, odzwierciedlało tęsknotę za sztuką i sceną teatralną.

Zapamiętany jako wyjątkowa postać, Jaracz pozostał w ludzkiej pamięci również po śmierci, która miała miejsce 11 sierpnia 1945 roku. W Łodzi upamiętniają go nie tylko ulica jego imienia, ale także teatr, który nosi jego nazwisko, oraz rzeźba w ramach „Galerii Wielkich Łodzian”, znajdująca się na ul. Piotrkowskiej. Jego twórczość i życie nadal inspirują kolejne pokolenia artystów oraz miłośników teatru w Łodzi i całej Polsce.

Źródło: Urząd Miasta Łódź


Oceń: Stefan Jaracz – Łódzka legenda teatru

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:9


Zobacz Także